DesignPorady

Imitacja betonu na ścianie – z czego wykonać?

Styl industrialny staje się coraz bardziej popularny, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Wbrew pozorom, pomieszczenia w nim utrzymane są bardzo klimatyczne, a jednocześnie posiadają unikalny charakter. Wielbiciele elementów industrialnych coraz częściej decydują się na położenie na ścianach betonu. Co ciekawe, pojawia się on już nie tylko w stylu industrialnym, ale także we wszystkich minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Imitacja betonu na ścianie – z czego ją wykonać?

Dlaczego imitacja betonu na ścianie jest tak popularna?

Warto się zastanowić, dlaczego beton architektoniczny na ścianach cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Przede wszystkim, beton dekoracyjny występuje w najróżniejszych postaciach, toteż każdy jego wielbiciel może wybrać taki wariant, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom, potrzebom oraz budżetowi. Imitacja betonu na ścianie pozwala zaakcentować i wyróżnić wybrany kawałek ściany – na przykład ścianę za łóżkiem czy ścianą z telewizorem. Beton, wbrew pozorom, jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, które doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu – nawet w łazience i kuchni, gdzie panuje dość duża wilgotność. 

Warto podkreślić, że nie ma żadnych przeciwwskazań do położenia imitacji betonu na ścianie zewnętrznej – oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiedniego produktu, odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Beton dekoracyjny można kłaść nie tylko na ścianach – równie dobrze będzie wyglądał na podłogach i sufitach, wyraźnie wychładzając wnętrze i dodając mu niepowtarzalnego charakteru. Imitacja betonu na ścianie świetnie łączy się z innymi materiałami – zwłaszcza szkłem, stalą i drewnem. Ostatnimi czasy prawdziwym hitem, jeśli chodzi o urządzenie domowe wnętrz, jest połączenie chłodnego betonu i ciepłych, drewnianych lameli.

Jak widać, lista zalet betonu jest naprawdę długa. Nie ma się więc co dziwić, że coraz więcej osób bierze go pod uwagę przy urządzaniu domowych wnętrz.

W jakiej postaci kładzie się beton na ścianach?

Osoby, którym zależy na autentycznym i realistycznym efekcie, mogą zdecydować się na płyty wykonane z betonu dekoracyjnego. Wystarczy przykręcić je lub przykleić do ściany, zachowując przy tym minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami. Płytę betonowe można kupić w sklepach budowlanych – dostępne są w najróżniejszych kształtach, rozmiarach i całej gamie szarości. Ich cechą charakterystyczną są celowo wykonane nierówności, wżery oraz uszkodzenia – dzięki temu płyty betonowe są w stanie imitować prawdziwe, betonowe ściany. Niestety, ich wadą jest dość wysoka cena oraz duży ciężar, który może stanowić utrudnienie podczas transportu i montażu.

Imitacja betonu na ścianie – jakie rozwiązanie wybrać?

Osoby, które obawiają się, że okładziny z betonu architektonicznego są zbyt ciężkie dla ich domowych ścian, mogą wykorzystać płyty odlewane z gipsu, które są znacznie lżejszą i tańszą alternatywą. Co prawda charakteryzują się nieco mniejszą trwałością i jakością wykonania niż płyty z betonu architektonicznego, jednak różnice w wyglądzie są praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka. Płyty odlewane z gipsu są dość lekkie, dzięki czemu ich montaż nie powinien sprawić problemu nawet niedoświadczonym osobom. Nawet jeśli odpadną ze ściany, nie wyrządzą większych szkód i nikomu nie zrobią krzywdy. Warto jednak wspomnieć o tym, że płyty odlewane z gipsu nadają się wyłącznie do zastosowania wewnętrznego – nie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeśli imitacja betonu na ścianie ma wyglądać wyjątkowo realistycznie, warto zdecydować się na tynk, który imituje beton. W zależności od tego jaki sposób jego aplikacji się wybierze, można uzyskać gładką lub mocno nierówną powierzchnię ściany. Otynkowana ściana będzie prezentować się jeszcze bardziej naturalnie, jeśli przy pomocy ołówka lub gwoździa wykona się na niej linie, które miałyby naśladować przestrzenie pomiędzy płytami betonowymi. Tynk imitujący beton można stosować także w łazienkach i kuchniach, pod warunkiem odpowiedniej impregnacji powierzchni.

Inne propozycje

Osoby, które oczekują, że imitacja betonu na ścianie będzie tania i łatwa w zastosowaniu, mogą zdecydować się na zwykłe farby do ścian. Aby uzyskać bardzo dekoracyjny efekt wystarczy nałożyć szarą i białą farbę na powierzchnię ściany, a następnie wymieszać je ze sobą, nierównomiernie je przecierając. Warstwy farby powinny przenikać się wzajemnie, a ciemniejsze i jaśniejsze plamy będą przypominać niejednolitą strukturę betonu. Niestety, w zależności od umiejętności, ciężko jest przewidzieć efekt końcowy. Dodatkowo farba nie pozwoli na uzyskanie charakterystycznej dla betonu, chropowatej powierzchni. Osoby, które chcą, by ich ściany miały wyraźną strukturę betonu, powinny sięgnąć po dekoracyjne tynki.

Imitacja betonu na ścianie w kuchni lub w łazience powinna być wytrzymała na wilgoć. Osoby, dla których płyty z betonu architektonicznego są nieco zbyt drogie, mogą zdecydować się na zakup gresu imitującego beton. Wzór betonu jest bardzo popularny i ma go w swojej ofercie większość producentów. Oprócz tradycyjnych kwadratowych kafli o wymiarach 60 x 60 cm producenci mają swoje ofercie także płytki w kształcie sześciokąta oraz płytki wielkoformatowe, których długość przekracza nawet 1 m.

Warto dodać, że bardzo dekoracyjny efekt betonu na ścianie można uzyskać także stosując tapetę. Niemniej jednak – tanie tapety papierowe nie są najlepszym wyborem – już z daleka widać, że to zwyczajna imitacja, Ponadto nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Lepszym wyborem będzie tapeta winylowa, która co prawda jest nieco droższą opcją, jednak realistycznie odwzorowuje strukturę i kolor betonu. Warto szukać tapet, które są mocno chropowate w dotyku i posiadają widocznie zarysowaną strukturę. Im bardziej niedoskonała powierzchnia tapety, tym lepiej dla efektu końcowego.

Imitacja betonu na ścianie – w jakim pomieszczeniu się sprawdzi?

Projektanci wnętrz są zgodni – beton architektoniczny to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się praktycznie w każdym wnętrzu. Doskonale wygląda nie tylko w salonie, ale także sypialni, łazience czy kuchni. W przypadku tych dwóch ostatnich pomieszczeń warto zadbać jedynie o to, by wybrać materiały odporne na działanie wilgoci.

Jednak te osoby, którym zależy na osiągnięciu ciepłego, przytulnego i domowego klimatu we wnętrzu, powinny jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję o zastosowaniu betonu na ścianę. Jest to dekoracja, która podkreśla surowy charakter pomieszczenia I na pewno nie dodaje mu ciepła. Na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, dzięki którym można uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie, że każdy klient z pewnością będzie w stanie wybrać taki, który najlepiej odpowiada jego oczekiwaniom. Niezależnie od wybranego wariantu imitacji betonu na ścianie, poszczególne produkty łączy jedno – cena o wiele niższa, niż w przypadku standardowego betonu architektonicznego.