Porady

Małe robaki w domu na ścianie – czy trzeba się ich bać?

Nie ma co ukrywać, że w większości domów i mieszkań poza ludźmi żyją także różnego rodzaju drobne organizmy. Nawet w najbardziej zadbanych miejscach mogą zalęgnąć się różnego rodzaju owady. Osoby, które dostrzegły małe robaki w domu na ścianie, często zastanawiają się, czym są te insekty. Warto poznać przyczyny pojawiania się robaków na ścianach, a także sposoby ich zwalczania.

Małe robaki w domu na ścianie – czy są niebezpieczne?

Dom to dla wielu osób przestrzeń, która powinna kojarzyć się ze spokojem i bezpieczeństwem. W końcu to właśnie tutaj wraca się po ciężkim dniu pracy, aby w spokoju zrelaksować się, spędzić czas z najbliższymi i odpocząć. Niezależnie od tego, czy w domu spędza się czas na błogim lenistwie na kanapie, czy też na gotowaniu w kuchni, graniu na konsoli czy słuchaniu muzyki, miejsce to powinno być czyste, bezpieczne i zapewniać uczucie komfortu. 

Tymczasem zdarzają się takie momenty, które sprawiają, że dom przestaje być bezpieczna twierdzą. Remont u sąsiadów, zakłócenia ciszy nocnej, głośne dźwięki dochodzące zza okna – to mało komfortowe sytuacje, na które z reguły nie ma się żadnego wpływu. Jednak dla wielu osób spełnieniem najgorszego scenariusza jest pojawienie się w domu różnego rodzaju insektów. Nie ma co ukrywać – mikroskopijne robaki na ścianach w wielu osobach wzbudzają lęk, przerażenie i obrzydzenie. Wiele osób zastanawia się, czy małe robaki w domu na ścianie to stworzenia, których należy się bać. Czy mogą być niebezpieczne dla człowieka?

Otóż, małe robaki w domu na ścianie rzadko kiedy należą do gatunku, który mógłby stwarzać zagrożenie dla człowieka. Niemniej jednak, sam fakt pojawienia się ich w domu lub mieszkaniu może bardzo negatywnie wpłynąć na ludzką psychikę. U niektórych osób sam widok insektów, nawet tych wyjątkowo małych, budzi silne poczucie lęku oraz paranoję. Dlatego od razu, kiedy zauważy się małe robaki w domu na ścianie, trzeba podjąć kroki, które mają na celu pozbycie się ich.

Podkreślić trzeba, że istnieją takie gatunki insektów, które mogą stwarzać dla człowieka pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Przykładowo – pchły to niewielkich rozmiarów insekty, które boleśnie gryzą zwierzęta, a nawet ludzi. Nie tylko wywołują ciężki do zniesienia świąd, ale również mogą przenosić groźne choroby. Wbrew pozorom, do dość groźnych owadów należy także pospolita mrówka faraonka – w niektórych przypadkach może ona rozprzestrzeniać czerwonkę lub gruźlicę.

Małe, białe robaki w domu na ścianach – czym mogą być?

Osoby, u których w domu pojawiły się białe robaki na ścianach, często zastanawiają się, jaki to gatunek insekta. Otóż, najczęściej są to psotniki zakamarki, które potocznie nazywa się gryzkami lub zwyczajnie psotnikami. Zazwyczaj można znaleźć je w miejscach, gdzie przechowuje się produkty sypkie, takie jak budyń w proszku, mąkę czy ryż. Te mikroskopijne robaczki pojawiają się także na domowych ścianach. W celu pozbycia się ich należy działać wyjątkowo szybko – wszystko dlatego, że znoszą setki jaj, które niewidoczne są gołym okiem. W krótkim czasie może wylęgnąć się z nich kolejna fala insektów. Aby pozbyć się psotników, trzeba wyrzucić wszystkie otwarte produkty spożywcze i zająć się dokładnym oczyszczaniem kuchennych półek i szafek.

Jeśli na ścianach pojawiły się małe białe robaczki, to często są to także larwy mącznika młynarka. Jednak o wiele częściej można spotkać je w żywności. Długość larwy nie przekracza z reguły około 3 mm. Owad w dorosłej fazie zmienia ubarwienie na czarne. Jaja mącznika znaleźć można w mąkach, herbacie, ryżu, suszonych produktach czy też cukrze. Niestety, tych niewielkich rozmiarów robaki świetnie czują się w domu I wyjątkowo ciężko się ich pozbyć. Należy usunąć wszelką żywność w otwartych opakowaniach i dokładnie wyczyścić otoczenie.

Małe, czarne robaki w domu na ścianach – co to za gatunek? 

Nie ma co ukrywać, że widok niewielkich, czarnych robaków na domowych ścianach może przyprawić o dreszcze. Warto jednak przyjrzeć im się z bliska – często zdarza się, że mikroskopijne robaczki na ścianach to zwyczajne muszki, które w domu pojawiają się szczególnie letnią porą. Osiadają na jedzeniu, a do wnętrza dostają się poprzez otwarte drzwi i okna. Aby raz na zawsze pozbyć się muszek owocówek, wystarczy do przykrytego folią spożywczą naczynia włożyć pokrojone owoce, które będą pełniły rolę przynęty. Następnie w folii wystarczy wykonać niewielkich rozmiarów dziurki szpilką lub wykałaczką. Muszki wlecą do środka pułapki, ale nie będą w stanie się z niej wydostać.

Małe, czarne robaczki na ścianach w domu mogą być także rybikami cukrowymi. Wystarczy przyjrzeć im się z bliska, by stwierdzić, że ich łuska ma srebrzysty kolor, jednak w przyciemnionym świetle może wydawać się czarna. Rybiki przepadają za wilgotnymi i ciepłymi zakamarkami, dlatego doskonale czują się w kuchniach i łazienkach. Najczęściej można zauważyć je po zmroku, a to ze względu na ich obniżoną tolerancję światła. Rybiki są bardzo zwinne i żywią się nie tylko produktami spożywczymi, ale także włosami i ludzkim naskórkiem.

Aby skutecznie pozbyć się małych, czarnych robaczków ze ścian, wystarczy zapewnić w domu przelew i wentylację. Niektóre gatunki owadów nie przepadają za ostrymi zapachami, dlatego w walce z nimi pomocne mogą okazać się świece zapachowe o intensywnych aromatach ziół, lawendy lub cynamonu. Każda osoba, która chce pozbyć się insektów ze swojego mieszkania raz na zawsze, koniecznie musi zadbać o czystość w najbliższym otoczeniu.

Czy to mogą być karaluchy?

Wiele osób, który zauważyły w swoim najbliższym otoczeniu małe robaki w domu na ścianach, często boi się, że są to karaluchy. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dorosłe karaluchy to naprawdę duże owady, które trudno pomylić z innymi gatunkami. Warto jednak podkreślić, że inne insekty mogą być dla nich też podobne. Czarne i brązowe żuki mogą na pierwszy rzut oka przypominać niewielkie karaluchy. Podobnie jest z prusakami, które należą do tej samej rodziny co karaluchy i często pojawiają się w mieszkaniach i domach.

Dlaczego w mieszkaniu pojawiły się robaki?

Niestety, pojawiające się w mieszkaniu insekty bardzo często są problemem, który dotyczy głównie mieszkańców bloków. Wszystko dlatego, że w dużych skupiskach osób owady mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi mieszkaniami. Chętnie wykorzystują różnego rodzaju szpary, szyby wentylacyjne, klatki schodowe i zsypy, by przenosić się z jednego miejsca żerowania do drugiego. Szczególnie często dotyczy to szkodników spożywczych, które poszukują nowych źródeł pokarmu. Zdarza się, że niektóre gatunki insektów można przynieść do domu ze sklepu – razem z niezbyt świeżymi produktami zbożowymi, które nie były szczelnie zamknięte.

Jak widać, małe robaki w domu na ścianie nie są powodem do strachu, jednak w niejednej osobie ich widok wzbudza odrazę. Na szczęście w sklepach dostępnych jest wiele preparatów, które skutecznie pomogą pozbyć się niechcianych gości. Warto także zadbać o czystość w domu, a zwłaszcza pozbycie się zalegających resztek pożywienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *