Porady

Na co złapać mysz? Dlaczego myszy pojawiają się w domach?

Każdy, kto przynajmniej raz miał z nimi do czynienia, z pewnością przyzna, że myszy w domu stanowią spory problem. Potrafią one nie tylko niszczyć zapasy jedzenia, ale także brudzić otoczenie i niszczyć rzeczy. Szczególnie latem, kiedy temperatury na dworze są znacznie wyższe, pojawienie się myszy w domu może być przyczyną powstawania brzydkiego zapachu. Wiele osób zastanawia się, dlaczego myszy pojawiają się w domu i jak z nimi walczyć? Ci, którzy zadają sobie pytanie, na co złapać mysz, powinni wiedzieć, że wcale nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego myszy pojawiają się w domach? 

Osoby zastanawiające się, na co złapać mysz, powinny przede wszystkim dowiedzieć się, dlaczego w ogóle gryzonie te pojawiają się w ludzkich domach. Otóż, myszy najczęściej zasiedlają ludzkie siedziby jesienią, kiedy temperatura na dworze spada, a dostępność jedzenia staje się ograniczona. W takiej sytuacji opuszczają pola, na których zazwyczaj żerują i udają się w kierunku ludzkich domów.

Kiedy tylko nadejdą pierwsze chłody, można spodziewać się, że w domu pojawią się myszy. Osoby, które nie chcą zabijać gryzoni przy pomocy brutalnych pułapek, często zadają sobie pytanie, na co złapać mysz. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że można w ogóle nie dopuścić, by szkodniki te pojawiły się w domu.

W jaki sposób zapobiegać pojawieniu się myszy w domu? 

Uzyskanie odpowiedzi na pytanie – na co złapać mysz? – wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie ich obecności. Przede wszystkim, kiedy tylko temperatura na dworze zaczyna spadać, warto obejść dom poszukując wszystkich szpar, przez które gryzonie mogłyby dostać się do wnętrza budynku. 

Warto pamiętać o tym, że myszy są doskonałymi wspinaczami, a wysokość nie stanowi dla nich żadnej przeszkody – dlatego ich sposobem na wejście do środka budynku mogą być nawet te dziury, które znajdują się tuż pod dachem. Szczególną uwagę trzeba przyłożyć do dziur przy różnego rodzaju instalacjach czy listwach podłogowych. Wszystkie odkryte szpary można zakleić przy pomocy gipsu. Dla myszy żadną przeszkodą nie jest wełna mineralna lub styropian – bez żadnych problemów przegryzą się przez te materiały.

Trzeba pamiętać o tym, że myszy do ludzkich domów przedostają się głównie w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego aby zapobiec ich odwiedzinom, należy regularnie sprzątać, pozbywając się resztek żywności. Nie wolno dopuszczać do tego, by w zlewie zalegały zabrudzone jedzeniem naczynia, a wszelkiego rodzaju jedzenie dobrze przechowywać jest w szczelnie zamkniętych pojemnikach. 

Z racji tego, że gryzonie przepadają za nieświeżą żywnością o mocnym zapachu, lepiej nie pozostawiać na noc jedzenia poza lodówką. Można usunąć też z najbliższego otoczenia wszystkie te przedmioty, w których szkodniki mogłyby potencjalnie założyć gniazda – stare materiały, kartony czy wełnę mineralną. 

Jeśli dom otoczony jest ogrodem, warto posadzić w nim rośliny, za którymi myszy nie przepadają. Są to między innymi mięta, rumianek, dziewanna czy oleander. Jeśli w domu zagości już intruz – można wszędzie porozkładać susz tych roślin, aby skutecznie go przepłoszyć. 

W tym momencie warto także wspomnieć o naturalnym wrogu wszystkich myszy – czyli kocie. Sam zapach kota jest bardzo odstraszający dla gryzoni. Dlatego osoby, które posiadają to zwierzę w domu, nie muszą obawiać się o inwazję myszy.

Jak poznać, że w domu pojawiły się myszy?

Ludzie zastanawiający się, na co złapać mysz, bardzo często nie wiedzą, w jaki sposób poznać, że zalęgła się ona w domu. O obecności gryzoni przede wszystkim świadczą ich odchody. Myszy zazwyczaj pozostawiają je zwłaszcza na produktach żywnościowych – niewielkich rozmiarów odchody w ciemnym kolorze.

Wskazówką co do tego, że w domu pojawiły się myszy mogą być także ślady zębów na różnego rodzaju przedmiotach. Z racji tego, że myszy muszą stale dbać o ścieranie zębów, które rosną im przez całe życie, namiętnie przegryzają wszystko, co tylko się da. Dlatego jeśli w domu pojawiły się myszy, jest duże ryzyko, że będą one gryźć kable, meble i inne sprzęty. Myszy prowadzą nocny tryb życia – dlatego w nocy często słychać odgłosy świadczące o tym, że właśnie się pojawiły. Są to odgłosy drapania, skrobania oraz niegłośne, ale przenikliwe piski.

Na co złapać mysz?

Pomimo tego że w sklepach nie brakuje preparatów, dzięki którym raz na zawsze można skutecznie pozbyć się myszy, to jednak są to środki o  dość drastycznym działaniu. Nie zaleca się stosowania ich w domach, gdzie mieszkają małe dzieci i zwierzęta.

Osoby, które chcą pozbyć się gryzoni z domu, ale jednocześnie nie chcą ich uśmiercać, mogą wykorzystać różnego rodzaju przynęty w celu zwabienia ich do pułapki. Wielu ludzi sądzi, że w przypadku myszy w roli przynęty najlepiej sprawdza się żółty ser. Tymczasem nie do końca jest to prawdą. Najlepsza przynętę stanowi bowiem mięso, które ze względu na intensywny zapach przyciąga każdego gryzonia. Surowe mięso, kabanos, boczek lub kawałek szynki – to wszystko przyciągnie myszy o wiele skuteczniej niż ser. Z racji tego, że myszy przypadają także za zbożem i ziarnami, w celu ich przyciągnięcia można wykorzystać produkty zbożowe, takie jak płatki owsiane lub płatki kukurydziane.

Żywołapka to humanitarna pułapka, dzięki której można schwytać gryzonia i wynieść go na zewnątrz – z dala od domu. Taką pułapkę można kupić w sklepie bądź też przygotować ją samodzielnie przy pomocy wiadereczka lub słoika. Budowa tego typu pułapki nie jest skomplikowana, a sama konstrukcja okazuje się bardzo skuteczna. Kiedy gryzoń spróbuje wejść do środka i pochwycić przynętę, pojemnik zamknie się wokół niego.

Wartym uwagi rozwiązaniem są także dostępne w sklepach urządzenia wytwarzające ultradźwięki – elektryczne odstraszacze myszy. Doskonale sprawdzą się one w tych wszystkich gospodarstwach domowych, w których problem z myszami powraca rok w rok. Zakup takiego urządzenia wiąże się z nieco większym wydatkiem, jednak odstraszanie ultradźwiękami jest bardzo skuteczne. Dużą ostrożność trzeba jednak zachować w stosowaniu takich urządzeń w domach, gdzie na stałe mieszkają króliki, gady lub chomiki.

Co w ostateczności? 

Z racji tego, że myszy należą do zwierząt wyjątkowo szybko się rozmnażających, problem z nimi w krótkim czasie może bardzo się nasilić. Osoby, które nie mogą poradzić sobie z gryzoniami, mogą zdać się na usługi profesjonalnej firmy, która korzysta zarówno z środków chemicznych, jak i fizycznych. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonaliści stosują metody, które prowadzą do uśmiercenia gryzoni, nie zaś przeniesienia je poza dom. Dlatego w miarę możliwości lepiej wypróbować domowe metody, które nie są tak drastyczne.

Znane przysłowie mówi, że o wiele lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku myszy w domu – warto zrobić wszystko, by zabezpieczyć się przed ich niechcianą wizytą. Wszystko dlatego, że pozbycie się ich raz na zawsze może być później bardzo trudne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *