Design

Zimno, ciepło czyli zabawa kolorami. Barwy ciepłe i zimne

Zimno, ciepło czyli zabawa kolorami. Barwy ciepłe i zimne
Zimno, ciepło czyli zabawa kolorami. Barwy ciepłe i zimne

Ile jest kolorów na świecie? Każdy z nas wymienić może kilkanaście czy kilkadziesiąt, ale na pewno nie wszystkie. Żadna barwa nie jest skończona, wystarczy bowiem dodać do niej bieli lub pigmentu, który ściemni albo przełamie kolor, by uzyskać nową. Nieskończona liczba barw nie ułatwia wyboru koloru farby, której zamierzamy użyć do malowania mieszkania. Zanim to jednak nastąpi, warto poznać elementarne zasady dotyczące kolorów, ich temperatury czy zasad łączenia.

Na początku były trzy kolory

Barwy podstawowe: czerwony, żółty, niebieski są początkiem każdej innej barwy, jaką chcemy uzyskać. Nazywamy je także kolorami początkowymi.

Niektórzy do barw początkowych zaliczają także kolor biały, ale specjaliści od kolorów uważają, że biel nie jest kolorem a jedynie smugą światła białego. Jednak trudno sobie wyobrazić tworzenie kolorów bez użycia bieli, więc można uznać, że biel to także jeden z kolorów początkowych.

Z połączenia barw podstawowych uzyskuje się barwy pośrednie. Są to kolory:

  • Fioletowy,
  • Zielony,
  • Pomarańczowy.

Fiolet jest wynikiem połączenia czerwieni z niebieskim. Kolor zielony uzyskuje się poprzez mieszanie niebieskiego z żółtym, a pomarańczowe barwy powstają po połączeniu czerwieni z żółciami.

Przez dodawanie bieli lub czerni albo mieszanie barw podstawowych i pochodnych w różnych proporcjach otrzymać możemy nieskończoną liczbę kolorów. Przy wyborze barw, które nas otaczają liczy się także ich temperatura.

O wpływie barw na nasze życie

O tym, że kolory w otaczającej nas rzeczywistości mają wpływ na nas wiemy od dawna. Dowody na to dają również naukowcy, głównie psychologowie, którzy badają funkcjonowanie człowieka w środowisku zdominowanym przez określone kolory.

Barwy wpływają na nasze samopoczucie, dodają energii lub odwrotnie – wyciszają i uspokajają. Od czego zależy takie a nie inne oddziaływanie koloru?

Ciepłe i zimne, czyli jak barwy wpływają na nasze życie

Całą paletę kolorów można podzielić na dwa wielkie zbiory: barw ciepłych i zimnych. Wyróżnia się jeszcze jeden zbiór, w którym umieszczono biel i czerń uznając je za barwy neutralne, choć nie do końca można się zgodzić z tym, że owe kolory nie mają wpływu na funkcjonowanie człowieka. neutralność bieli i czerni należy rozumieć jako niemożność sklasyfikowania ich w grupie kolorów ciepłych lub zimnych.

Kolory ciepłe to te, które kojarzą się ze słońcem, rozgrzaną ziemią, piaskiem pustyni. Czerwień, żółty, pomarańczowy oraz wszystkie barwy pochodzące od tych kolorów są ciepłe. Zimne kolory to niebieski, zielony, fiolet i pochodne od nich.

Kolory ciepłe pobudzają do działania, dodają energii i witalności. To barwy, które mobilizują do pracy, walki, podejmowania wysiłku. Kolory ciepłe wzmagają apetyt. Ich wpływ na samopoczucie objawia się także podniesieniem nastroju – w otoczeniu kolorów ciepłych częściej słychać śpiew, żarty i głośne rozmowy.

Zimne barwy to kolory spokoju, wypoczynku, wyciszenia, wycofania, izolacji, odcięcia się od zgiełku dnia. W otoczeniu kolorów zimnych można wypocząć, zminimalizować poziom aktywności ruchowej i emocjonalnej. Kolor niebieski zmniejsza apetyt.

Jakich kolorów użyć do malowania mieszkania?

Dobór kolorów to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań. Warto jednak pamiętać o oddziaływaniu kolorów na psychikę i na ściany kłaść takie kolory, które sprzyjać będą dobremu samopoczuciu.

W pokojach dziennych powinny dominować barwy ciepłe. Podobnie takich kolorów należy użyć w jadalni. Sypialnia powinna być oazą ciszy i spokoju– kolory zimne doskonale pomogą stworzyć tam odpowiedni nastrój.

Jakie farby kupić do malowania?

W sklepach i hurtowniach budowlanych można bez problemu zakupić gotowe mieszanki kolorystyczne. Dla pewności warto dokładnie przejrzeć próbniki albo wziąć do domu próbkę farby, pomalować nią fragment ściany aby przekonać się, czy to na pewno takiego koloru poszukujemy.

Ciekawą opcją jest samodzielne wykonanie mieszanek farb. W tym celu należy zakupić farby białe oraz pigmenty, czyli farby w czystych kolorach, które posłużą do tworzenia nowych barw lub odcieni.

Dodanie pigmentu białego to sposób na rozjaśnienie. Na bazie bieli tworzy się wszystkie kolory pastelowe.

Pigmenty kolorowe to zabawa w tworzenie nowych barw. Czarny dodany do bieli pozwala na uzyskanie szlachetnej szarości. Mała kropla pigmentu czarnego na wiaderko białej farby to tylko złamania bieli w kierunku ecru, kilka kropel da ładną jasną szarość, kilkanaście mililitrów farby czarnej z odrobiną niebieskiej wprowadzi nas w świat głębokiego, eleganckiego grafitu.

Dodatek czerwonego pigmentu do bieli to sposób na uzyskanie różu, których intensywność zależy od ilości farby czerwonej. Aby nasze ściany miały ciepły kolor dojrzałej brzoskwini do czerwień należy połączyć z kolorem żółtym.

Jeśli zapragniemy pomalować pomieszczenie na jeden kolor w różnych odcieniach, to tworzenie kolorów należy rozpocząć od barwy najjaśniejszej. Dodawanie pigmentu to sposób na uzyskiwanie coraz bardziej nasyconego, głębokiego koloru.

Mieszanie farb jako sposób na oszczędność

Gdy po remoncie zostaną w wiaderkach resztki farb nigdy nie należy ich wyrzucać. Gdy znudzi się nam kolor ściany w pokoju lub innym pomieszczeniu zawsze można pomieszać resztki farb. Efekty mogą być spektakularne, a kolor, który w ten sposób uzyskamy na pewno będzie niepowtarzalny.

Można także resztek farb użyć do pomalowania pojedynczych ścian. W taki sposób można uzyskać efekt podziału większych pomieszczeń na strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *