BudowaDesign

Czarny tunel w suficie podwieszanym i inne aranżacje. Dlaczego sufity podwieszane są tak popularne?

Sufity podwieszane jeszcze niedawno najczęściej spotykano w obiektach biurowych oraz użyteczności publicznej. Jednak w ostatnich kilku sezonach ogromną popularnością cieszą się także, jeśli chodzi o wnętrza mieszkalne. Konstrukcja podwieszane gwarantują wiele możliwości aranżacyjnych, przez co coraz częściej wybierane są przez prywatnych inwestorów. Do wykonania sufitu podwieszanego zazwyczaj wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Wiele osób decydujących się na zastosowanie sufitu podwieszanego w swoim wnętrzu decyduje się także na wzbogacenie go o dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak ledowe oświetlenie czy też czarny tunel w suficie podwieszanym.

Jakie są zalety sufitów podwieszanych?

Sufit podwieszany to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które chcą nadać swojemu wnętrzu charakteru, uroku oraz głębi. Różnego rodzaju otwory, wycięcia, a także różnice poziomów są bardzo dekoracyjne i przyciągają wzrok już od momentu wejścia do pomieszczenia. Aby konstrukcja prezentowała się jeszcze lepiej, można zdecydować się na czarny tunel w suficie podwieszanym, ozdobiony odpowiednio dobranym oświetleniem led.

W odróżnieniu do tradycyjnego sufitu, sufit podwieszany wcale nie musi być jednolitą, symetryczną powierzchnią. Zazwyczaj jest to wielopoziomowa konstrukcja, wykończona różnego rodzaju uskokami oraz falistymi kształtami. To właśnie kaskadowa budowa sufitu i fakt, że jego części znajdują się na różnych wysokościach, gwarantuje wiele możliwości aranżacyjnych, a także dowolność w wyborze oświetlenia.  

Aby sufit podwieszany prezentował się jeszcze lepiej, jego brzegi można ozdobić gzymsem lub dekoracyjną sztukaterią. Są to dekoracje, które świetnie będą prezentować się we wnętrzach o klasycznym, tradycyjnym charakterze.

Jedną z najważniejszych zalet sufitu podwieszanego jest fakt, że pozwala on ukryć mało estetyczne instalacje – przewody kominowe, elementy oświetlenia, systemy audio-video oraz przewody wentylacyjne. W suficie podwieszanym coraz częściej ukrywa się także karnisze, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że dekoracyjne firany i zasłony opadają bezpośrednio z sufitu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w suficie podwieszanym pod żadnym pozorem nie można montować instalacji gazowej. 

Sufit podwieszany świetnie sprawdzi się także w starszych budynkach, gdzie stan i kondycja sufitu pozostawiają wiele do życzenia. W starym budownictwie duża odległość od podłogi do sufitu oraz nierówny strop to spore problemy, które negatywnie wpływają na wygląd pomieszczenia. W starych budynkach pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym można dodatkowo umieścić warstwę wełny mineralnej, co nie tylko ograniczy straty ciepła, ale także pozytywnie wpłynie na akustykę wnętrza.

Czarny tunel w suficie podwieszanym

Z racji tego, że podwieszany sufit może przybierać najróżniejsze formy, kształty oraz wersje kolorystyczne, zapewnia praktycznie nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Dodatkowo łatwo można wykonać w nim czarny tunel, który – w połączeniu z odpowiednim oświetleniem – doda każdemu pomieszczeniu niecodziennego charakteru.

Czarny tunel w suficie podwieszanym to rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnych wnętrzach. Tego typu ozdobę można wykonać zarówno w domowej jadalni, jak i kuchni czy łazience – niezależnie od rodzaju pomieszczenia zawsze będzie prezentować się naprawdę oryginalnie.

Sam czarny tunel w suficie podwieszanym to nie wszystko. Aby tego typu akcent stał się ozdobą pomieszczenia, koniecznie trzeba uzupełnić go o odpowiednio dobrane oświetlenie.

Kto powinien zdecydować się na czarny tunel w suficie podwieszanym? Jest to dekoracja, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnych wykończeń w domowych wnętrzach. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć urządzając zarówno mieszkanie, jak i dom czy hotel.

W jaki sposób dobrać oświetlenie do sufitu podwieszanego?

Zarówno czarny tunel w suficie podwieszanym, jak i sam sufit nie będą prezentować się tak jak należy, bez dobrania odpowiedniego oświetlenia. Obniżenie sufitu to rozwiązanie, dzięki któremu można zastosować naprawdę szeroką gamę opraw oświetleniowych oraz interesujących efektów świetlnych. Klienci najczęściej decydują się na popularne oczka halogenowe lub dekoracyjne oprawy. Dzięki temu można w interesujący sposób budować nastrój i klimat wnętrza przy pomocy światła. Warto pamiętać o tym, że w suficie podwieszanym wykorzystuje się zarówno oświetlenie ogólne, jak i podświetlenie liniowe oraz oświetlenie akcentujące. Połączenie tych trzech typów oświetlenia sprawia, że wnętrze staje się jasne, przytulne i zachwyca domową atmosferą.

Oczywiście, wcale nie oznacza to, że na suficie podwieszanym nie można zamontować tradycyjnych lamp wiszących. Obecnie bardzo modne są modele na wyjątkowo długich przewodach, które można zamontować w linii prostej lub też na kształt fali. Tego typu oświetlenie świetnie sprawdzi się w stosunkowo wysokich pomieszczeniach – wiszące lampy w takiej sytuacji nie przeszkadzają bowiem w użytkowaniu wnętrza.

Innym rozwiązaniem, równie często wybieranym przez klientów, są tradycyjne plafony. Z uwagi na niewielką odległość światła od sufitu świetnie sprawdzą się one w dość niskich pomieszczeniach. Można wieszać je pojedynczo, bądź też w większych skupiskach, tworząc bardzo interesującą i nowoczesną aranżację świetlną

Czarny tunel w suficie podwieszanym – nowoczesne halogeny i taśmy LED

Coraz większa liczba prywatnych inwestorów przy wykonaniu sufitu podwieszanego decyduje się na montaż w nim niewielkich halogenów. Ich ogromną zaletą jest możliwość zmiany kąta padania światła, w zależności od aktualnych potrzeb. Halogeny to także bardzo energooszczędne rozwiązanie, które pozwoli precyzyjnie oświetlić najważniejsze strefy danego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o oświetlenie sufitu podwieszanego, to bardzo dekoracyjny i interesujący efekt zapewniają taśmę LED. Pozwalają one na zbudowanie naprawdę wyjątkowego klimatu w każdym wnętrzu, a jednocześnie zapewniają efektowne i ciepłe światło. Ich montaż jest wyjątkowo łatwy – każda taśma LED posiada z tyłu samoprzylepny pasek. Poprowadzenie taśmy LED wzdłuż konstrukcji sufitu to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, nieco surowych wnętrzach.

Jak widać sufit podwieszany nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Długa lista jego zalet sprawia, że jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane, zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Jego ogromną zaletą jest fakt, że za każdym razem może wyglądać całkowicie inaczej, w zależności od zastosowanej konstrukcji. Czarny tunel w suficie podwieszanym, dekoracyjne oświetlenie, nietypowy kształt – te wszystkie elementy mogą wpłynąć na to, że sufit podwieszany stanie się nietypową i przyciągającą uwagę dekoracją każdego pomieszczenia. Na pewno warto wziąć pod uwagę przy planowaniu aranżacji wnętrza.