Budowa

Do czego służy beton towarowy?

Do czego służy beton towarowy
Do czego służy beton towarowy

Kiedyś nazywany był sztucznym kamieniem. Znany i stosowany w starożytności był cenionym, niezawodnym materiałem budowlanym i takim pozostał do dzisiaj. Beton – kompozyt wykonany z kruszców i wody to wciąż podstawowy materiał używany w budownictwie. Kiedyś wykonywano go na miejscu inwestycji, dzisiaj najczęściej stosuje się beton towarowy. Co to jest beton towarowy? Jak i gdzie jest wykorzystywany?

Z historii betonu

Wynalazek betonu świat zawdzięcza Asyryjczykom, którzy używali go ponad cztery tysiące lat temu. Sztukę tworzenia i wykorzystywania tego materiału udoskonalili i rozpowszechnili Rzymianie. Do mieszanki piasku i wody w Imperium Rzymskim dodawano pucolanę, czyli sproszkowany minerał pochodzenia wulkanicznego. Pucolana czyniła beton odpornym na działanie wody, co dało impuls do stosowania betonu przy budowie akweduktów i mostów. Niektóre rzymskie dzieła architektury, w których zastosowano beton przetrwały do naszych czasów: akwedukty zbudowane w Italii i na terenie innych prowincji, Termy Karakali w Rzymie, mosty, świątynie. Największy podziw wzbudza kopuła rzymskiego Panteonu – świątyni poświęconej wszystkim bóstwom. Kopuła zbudowana metodą betonu kładzionego ma średnicę ponad 43 m i waży około 5 ton.

Tańsza i mniej odporna działanie warunków atmosferycznych odmiana betonu powstawała poprzez dodanie zmielonych dachówek.

Przez stulecia sposób tworzenia kompozytu i jego skład niewiele się zmieniał. Przełom nastąpił w wieku XIX po wynalezieniu cementu portlandzkiego, który jest mieszaniną klinkieru cementowego i gipsu. Ten szary proszek stanowi współcześnie składnik każdej mieszanki betonowej.

Współcześnie stosuje się mieszankę kompozytową w skład której wchodzą: piasek, cement i woda. Dodanie innych kruszyw o zróżnicowanej wielkości ziarna zmienia właściwości betonu w zakresie wytrzymałości na obciążenia, wodoodporności, termoizolacji oraz tekstury i koloru.

Produkcja betonu

Otrzymanie niewielkiej ilości betonu jest niezwykle proste – wystarczy wiadro lub miska oraz składniki w odpowiedniej proporcji. Do mieszania nie potrzebne są żadne urządzenia ani specjalistyczne narzędzia. Wiele osób wykorzystuje beton do domowej produkcji doniczek, płyt chodnikowych, rzeźb i innych przedmiotów do wykorzystania w domu czy ogrodzie.

Czytaj także:  Czarny tunel w suficie podwieszanym i inne aranżacje. Dlaczego sufity podwieszane są tak popularne?

Większą ilość betonu, który wykorzystany będzie do wylania fundamentów czy stawiania ścian, schodów, balkonów można wyprodukować na budowie przy użyciu betoniarki – maszyny budowlanej z charakterystyczną obrotową gruszką. Gruszka betoniarki to komora mieszania, do której aplikuje się składniki betonu a następnie po uruchomieniu silnika w komorze następuje łączenie tych komponentów.

Obecnie można zakupić gotowe suche mieszanki betonu, więc samodzielny wyrób materiału budowlanego ogranicza się do dodania odpowiedniej ilości wody.

W przypadku większych inwestycji szkoda czasu i wkładu pracy na własnoręczną produkcję betonu.
W takich przypadkach niezastąpiony jest beton towarowy.

Co to jest beton towarowy?

Beton towarowy powstaje w fabrykach zwanych betoniarniami. Jego mieszanie następuje w tak zwanych węzłach betonowych, skąd beton w formie płynnej przeładowywany jest do betonowozów – pojazdów, które dowożą beton na miejsce inwestycji. Betonowozy, popularnie nazywane gruchami,  
to samochody przypominające dużych rozmiarów betoniarkę. Można nimi transportować beton na znaczne odległości – w czasie jazdy betoniarka wprawiona jest w ruch, co uniemożliwia wiązanie betonu. W przypadku realizacji zamówień na budowy znajdujące się w niewielkiej odległości od betoniarni dostawy realizuje się za pomocą samochodów dostawczych samowyładowczych.

Zakupując beton towarowy można także skorzystać z usługi pompy do betonu. Dzięki użyciu pompy łatwo pobiera się beton z gruchy a jego aplikacja możliwa jest na odległość nawet około 30 m od miejsca postoju samochodu. Takie rozwiązanie są cenione przez budowniczych dróg oraz wszędzie tam, gdzie dotarcie na plac budowy jest utrudnione.

Dlaczego warto stosować beton towarowy?

Jeśli chodzi o skład betonu towarowego, to nie różni się on od mieszanek wykonywanych samodzielnie na budowie. Kruszywa drobniejsze i grubsze, woda, cement, dodatki uszlachetniające to klasyczny przepis na dobry beton. Przewaga betoniarni polega na tym, że podczas procesu produkcji, który jest ściśle nadzorowany i kontrolowany zachowana jest powtarzalność, czyli możliwość otrzymywania kolejnych partii betonu o dokładnie takich samych parametrach. Bardzo trudno jest o zachowanie powtarzalności przy mieszaniu kolejnych wsadów do małej betoniarki, a to może mieć znaczenie dla jakości konstrukcji.

Czytaj także:  Płyta paździerzowa – produkcja, właściwości, zastosowanie

Za zakupem betonu towarowego przemawia także oszczędność czasu oraz nakładu pracy. Niepotrzebna jest nam betoniarka, nie marnujemy sił na wrzucanie do niej komponentów ani czasu, który niezbędny jest do prawidłowego ich połączenia. Ponadto zakup gotowego betonu towarowego to także sposób na oszczędność pieniędzy – beton towarowy jest tańszy, niż ten produkowany własnym sumptem. Przy zakupie większej ilości betonu możliwa jest negocjacja cen zarówno dotyczących zakupu betonu jak i kosztów dowozu na plac budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *