Porady

Czym rozpuścić Kropelkę?

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie ratowałaby się w kryzysowej sytuacji klejem typu kropelka. Jest mocny, poręczny i można kupić go niemal wszędzie – to jego główne zalety. Niestety, pomimo dość wygodnego opakowania, klej tego typu często ląduje na ubraniu bądź skórze. Niestety, jego usunięcie bywa bardzo trudne, a czasem wręcz bolesne. Czym rozpuścić Kropelkę?

Klej Kropelka – co warto o nim wiedzieć?

Zanim pozna się odpowiedź na pytanie, czym rozpuścić Kropelkę, warto dowiedzieć się, na jakiej zasadzie działa ten produkt. Otóż, jest to bardzo silny i mocny klej, który skleja wybrane przedmioty w sposób błyskawiczny. Szczególnie przydaje się w sytuacji, kiedy konieczne jest dokonanie drobnej naprawy w domu. Kropelka może okazać również przydatna w pracy przy rękodziele oraz zajęciach hobbystycznych. Doskonale nadaje się do klejenia różnego rodzaju figur i modeli.

Z racji tego, że opakowanie Kropelki jest niewielkie i poręczne, dozowanie produktu jest bardzo łatwe – klej nie wycieka na boki i nie pryska. Można łączyć nim takie materiały jak metal, drewno, porcelana, guma, ceramika oraz plastik. Klej Kropelka świetnie sprawdzi się więc przy klejeniu uszkodzonej szklanki, butów, kawałków drewna, dziecięcych zabawek, biżuterii oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Wystarczy niewielka jego ilość, by połączyć ze sobą dwa dowolnie wybrane elementy – szybko i trwale.

Tym, co wyróżnia klej Kropelka, jest jego bardzo intensywny, mocny i dość drażniący zapach. Trzeba pamiętać, że przy dozowaniu kleju należy ściśle trzymać się zaleceń producenta – użycie nadmiernej ilości kleju może spowolnić, a czasem wręcz uniemożliwić jego zasychanie.

Jeśli chodzi o skład kleju Kropelka, to w głównym jego składnikiem jest cyjanoakrylan. Dzięki temu klej wysycha błyskawicznie i jest wyjątkowo skuteczny, jednak ciężko pozbyć się go z ubrań i skóry, jeśli zdarzy się niewielki wypadek przy aplikacji. W trakcie pracy z klejem typu Kropelka wcale nie jest trudno o poplamienie nim dłoni, dlatego wiele osób, które miały do czynienia z tym  produktem, zadaje sobie pytanie: Czym rozpuścić kropelkę?

Czym zmyć klej cyjanoakrylowy?

Jak wskazuje producent, klej Kropelka doskonale radzi sobie ze sklejaniem różnego rodzaju materiałów– niestety, dotyczy to także ludzkiej skóry. W sytuacji, kiedy klej dostaje się na skórę, ubranie, bądź też włosy – jego usunięcie może być bardzo problematyczne. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na to, czym rozpuścić kropelkę. Oto kilka substancji, które okazują się pomocne w walce z plamami z kleju:

Czytaj także:  Małe i brązowe robaki w domu - co to może być?

Aceton – to środek, który skutecznie może usunąć klej Kropelka z ludzkiej skóry oraz innych przedmiotów. Osoby, które zastanawiają się, czym rozpuścić Kropelkę, która dostała się na ręce, przede wszystkim powinny wypróbować aceton. Jeśli nie ma się go akurat pod ręką, można wykorzystać zmywacz do paznokci – pod warunkiem, że ma on w składzie właśnie aceton. Wystarczy namoczyć wacik, a następnie przez chwilę pocierać nim plamy z kleju. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że aceton wykazuje działanie mocno wysuszające, dlatego po usunięciu kleju dłonie dobrze jest nawilżyć tłustym kremem.

Ciepła woda z mydłem – osoby, które zastanawiają się, czym rozpuścić kropelkę i nie mają pod ręką acetonu, mogą wypróbować ciepłą wodę zmieszaną z mydłem. Te dwa składniki pomogą skutecznie usunąć klej z powierzchni rąk, zwłaszcza jeśli nie zasechł on całkowicie. Ten sposób jest bardzo skuteczny, a jednocześnie nie podrażnia delikatnej skóry dłoni.

Ciepła woda z solą – to kolejna mieszanka, która może okazać się bardzo skuteczna w usuwaniu plam z kleju cyjanoakrylowego. Ogromną zaletą tej metody jest fakt, że wodę i sól ma w domu praktycznie każdy. Wystarczy powstałą mieszanką namoczyć plamę na ubraniu lub dłoniach, aż ta całkowicie zniknie.

Alkohol – jednym ze sprawdzonych sposobów na usunięcie plam Kropelki z ubrania lub skóry jest przetarcie ich alkoholem. Im będzie on mocniejszy, tym lepiej – dlatego najlepiej sprawdzi się czysty spirytus. Trzeba jednak pamiętać o tym, że napoje alkoholowe mogą również podrażniać i wysuszać skórę, dlatego po zmyciu plamy warto zabezpieczyć ją  tłustym klejem.

Uwaga, jeśli w jaki sposób podczas aplikacji klej dostał się do ust lub oka, nie powinno stosować się żadnych rozpuszczalników.  W takiej sytuacji należy udać się na pogotowie w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

Czytaj także:  Besco wanny - odkryj doskonały wybór dla Twojej łazienki 

Usuwanie kleju z zabrudzonych powierzchni

Osoby, które nie zachowują wystarczającej ostrożności w trakcie pracy z klejem Kropelka, często mają problem z usuwaniem go z innych powierzchni. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czym rozpuścić Kropelkę, aby nie uszkodzić zabrudzonego przedmiotu. 

Najlepiej skorzystać z wysokoprocentowego alkoholu – może być to także spirytus spożywczy. Bardzo dobrym rozpuszczalnikiem kleju cyjanoakrylowego jest też denaturat – jednak w jego przypadku trzeba zachować dużą ostrożność, bowiem jego opary mogą prowadzić do bólu głowy, zaburzeń świadomości, a nawet zatrucia. Osoby, które pomimo tego zdecydowały się na denaturat w celu pozbycia się zabrudzeń z kleju, zabieg czyszczenia powinny przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Aceton w przypadku plam z kleju na innych przedmiotach, wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że może on odbarwić powierzchnię – przedmioty wykonane z plastiku bardzo często wchodzą z nim w reakcję.

Dość wolny, ale również bardzo skuteczny sposób na rozpuszczenie Kropelki, to zmywanie jej olejem spożywczym. Wystarczy nasączyć nim wacik lub skrawek papierowego ręcznika i pozostawić na kilka godzin na zabrudzonej powierzchni.

Osoby zastanawiające się, czym rozpuścić Kropelkę, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że w sklepach można kupić specjalne rozpuszczalniki przeznaczone do klejów polimerowych. Są to produkty które kosztują niewiele, a pozwalają szybko i skutecznie pozbyć się plam z kleju Kropelka.

W jaki sposób uniknąć plam z kleju Kropelka?

Znane powiedzenie głosi, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego osoby, które nie chcą na własnej skórze przekonać się, jak ciężko jest usunąć plamy z kleju Kropelka, powinny podczas jego stosowania zachować podstawowe środki ostrożności. Jeśli klej już wcześniej był otwierany, istnieje możliwość, że jego dozownik jest zatkany. W takiej sytuacji absolutnie nie wolno z dużą siłą naciskać na tubkę – może skończyć się to wystrzeleniem kleju pod dużym ciśnieniem, co jest bardzo niebezpieczną sytuacją. W przypadku zatkanego dozownika kleju można delikatnie przebić go przy pomocy cienkiej szpilki i w ten sposób odetkać przepływ kleju.

Czytaj także:  Imitacja betonu na ścianie – z czego wykonać?

Osoby, które obawiają się zabrudzenia klejem Kropelka podczas jego stosowania, mogą wyposażyć się w różnego rodzaju środki ochrony osobistej. Dobrym rozwiązaniem jest włożenie na oczy ochronnych okularów – może wydawać się to postępowaniem nieco na wyrost, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja,  kiedy klej dostaje się do oczu, jest bardzo niebezpieczna. Osoby używające Kropelki mogą także włożyć na dłonie ochronne rękawiczki – jednak mogą one zaburzyć precyzję ruchów i utrudnić aplikację produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *