Ogród

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Ścieżki w ogrodzie pełnią ważną funkcję komunikacyjną. Pozwalają bezpiecznie przejść od furtki do drzwi domu. Rozlokowane na całej posesji pozwalają swobodnie przemieszczać się bez ryzyka połamania roślin czy zadeptania trawy. Z tego powodu powinny być przede wszystkim trwałe i antypoślizgowe. Ważnym aspektem jest także ich estetyka. Ścieżki w ogrodzie stanowią bowiem ważny element aranżacji całego ogrodu i powinny być dopasowane do innych elementów architektury. Z czego zrobić ścieżki ogrodowe i o czym pamiętać przy wyborze konkretnych materiałów?

Materiały trwałe i trudniejsze w montażu

Główne alejki w ogrodzie są najczęściej eksploatowane, warto zatem wykonać je z trwałych i odpornych materiałów, które przetrwają w doskonałym stanie przez wiele lat. Świetnie sprawdzają się pod tym względem betonowe płyty. W sklepach znajdziesz różne ich rodzaje i kolory, dzięki czemu dopasujesz je łatwo do aranżacji ogrodu. Należy jednak pamiętać o prawidłowej impregnacji betonu. W przeciwnym razie będą mocno nasiąkliwe, a w przypadku ubrudzenia plamy są bardzo trudne do wywabienia.

Innym popularnym materiałem jest kostka brukowa 4 cm. Jest ona najczęściej sprzedawana już po fabrycznej impregnacji, dlatego nie musisz jej robić samodzielnie. Dostępne są także większe kostki brukowe, dzięki czemu szybciej uporasz się z ich układaniem.

Zarówno płyty betonowe, jak i kostka brukowa wymaga specjalnie przygotowanego podłoża z użyciem zagęszczarki. Możesz wypożyczyć ten sprzęt lub zlecić wykonanie ścieżki fachowcom. Po wykopaniu dołu i ustawieniu obrzeży należy wysypać i zagęścić warstwę nośną ze żwiru o frakcji ok. 32 mm. Dopiero na tej warstwie można wysypać piasek i zagęścić go. Na tak przygotowanych warstwach można układać kostkę brukową.

Materiały naturalne i estetyczne

Boczne ścieżki w ogrodzie dobrze jest wykonać z materiałów naturalnych, dzięki czemu ładnie komponują się z otaczającą roślinnością. Możesz wykorzystać do ich stworzenia kamień, żwir czy dobrze zaimpregnowane drewno.

W przypadku żwiru – wybieraj kamienie o ostrych krawędziach, dzięki czemu pod wpływem nacisku będą się zakleszczać, tworząc zbitą ścieżkę. Unikaj wapienia, który pod wpływem wody się rozpuszcza, a także kamieni gładkich i rzecznych. Położone w zacienionym miejscu szybko obrosną mchem.

Jeśli chcesz stworzyć ścieżkę z kamieni naturalnych – wybieraj raczej te o chropowatej powierzchni, dzięki czemu są bardziej antypoślizgowe, a chodzenie po nich po deszczu nie zwiększy ryzyka upadku.

Ścieżki drewniane możesz stworzyć z pionowo ułożonych paneli na delikatnym wzniesieniu lub ułożyć pojedyncze deski i zasypać przestrzenie pomiędzy nimi żwirem. Niezależnie od wybranego materiału pamiętaj o zastosowaniu obrzeża. Ścieżki z naturalnych i sypkich materiałów są łatwiejsze w budowie, więc poradzisz sobie z tym samodzielnie i to bez specjalistycznego sprzętu.

Ścieżki w ogrodzie mogą być wykonane z impregnowanych płyt lub kostki brukowej. Ich budowa jednak wymaga większego nakładu finansowego i czasowego. Boczne ścieżki możesz wykonać z takich materiałów jak żwir, drewno czy kamienie. Ich budowa jest łatwiejsza, a wygląd doskonale pasuje do otaczającej zieleni.