Dekoracje

Ogród prowansalski – lawendowy romantyzm

Ogród prowansalski – lawendowy romantyzm
Ogród prowansalski – lawendowy romantyzm

Ogród nie musi być zbiorem przypadkowych roślin. Jest wiele ciekawych sposobów urządzenia ogrodu. Może być to wspaniałe miejsce, które będzie przywoływało wakacyjne marzenia lub wspomnienia. Jeżeli ktoś nie lubi równo przystrzyżonych trawników  i żywopłotów, to być może znajdzie inspirację w stylu prowansalskim cechującym się sielskością, artystycznym nieładem, spokojem i romantycznymi detalami.

Styl prowansalski – Francja w ogrodzie

Styl prowansalski zwykle kojarzy się z aranżacją wnętrz – romantyczny salon, czy sielska kuchnia mają swój klimat.  Prowansja w ogrodzie to przede wszystkim lawenda i zioła. Ogród w stylu prowansalskim to przestrzeń do odpoczynku, relaksu wśród kwiatów, poleniuchowania w ciepłe dni  i wypicia kawy. To tak naprawdę wiejski ogród z południa Francji. Cechuje go poczucie prywatności i kameralności. To ogród naszpikowany zakamarkami idealnymi do relaksu- ławeczki, placyki, to niezbędne elementy aranżacji ogrodu prowansalskiego.

Cechy ogrodu prowansalskiego

Ogród prowansalski pachnie ziołami i kwiatami popołudnia. Dodatki do ogrodu prowansalskiego to oczka wodne oraz elementy architektury ogrodowej w romantycznym stylu: metalowe lub drewniane ławeczki, ceramiczne donice. Często wybierane są również skrzynki na kwiaty wykonane z kamienia lub drewna o przecieranej fakturze.  Kolorami typowymi dla  ogrodów urządzonych we wspomnianym stylu są odcienie fioletu, różu, błękitu czy żółci oraz  przybrudzona biel. Element aranżacji małego ogrodu prowansalskiego mogą stanowić kosze wiklinowe, ażurowe lampiony i ozdobne karmiki dla ptaków. Na ogrodowym stole ładnie wygląda pstrokaty obrus.

Zastawa powinna być kolorowa i wzorzysta. Światłem na wieczornym przyjęciu lub romantycznym spotkaniu są świece w dekoracyjnych świecznikach. W ogrodach prowansalskich stawia się na naturalność – ścieżki powinny być z kamienia lub z drewna. Odpowiednie będą meble drewniane lub wiklinowe. Intensywny kolor może pojawić się tylko na poduchach. Jako donice wykorzystuje się stare drewniane skrzynki na warzywa, bańki na mleko, gliniane garnki,  metalowe balie i wszelkie przedmioty, które przypominają kształtem donice zakupione pchlich targach, odnalezione w garażu lub odziedziczone. Delikatnie odpadająca farba z drewna dodaje autentyczności i sielskości.

Czytaj także:  Jak wybielić szyszki i do czego można je stosować?

Królestwo lawendy

Ogród prowansalski to królestwo lawendy, która pięknie pachnie i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Najlepiej wybrać lawendę wąskolistną, która jest odporna na mróz i sadzić ją, jak najbliżej ławek, tarasu, czy miejsca, gdzie chętnie rozkładamy hamak lub leżak. Lawenda w ogrodzie powinna być sadzona w większych grupach, wtedy zachwyca swoim wyglądem i fioletowym kolorem oraz wspaniale pachnie.  Lawenda ma kilka cudownych właściwości dla ogrodu – odstrasza ślimaki bezmuszlowe i mszyce i innych nieproszonych gości. 

Towarzysze lawendy

Lawenda to niemal obowiązkowy element roślinny w ogrodzie prowansalskim. Jej niezastąpionymi towarzyszami są róże i hortensje. Ciekawym wizualnie zestawieniem jest  lawenda posadzona w towarzystwie  kocimiętki, szałwii czy bylin: jeżówki purpurowej, pysznogłówki i tawułki.  Ogród prowansalski nie może obejść się bez ziół, które pięknie pachną i kończą swój żywot jako aromatyczny dodatek do potraw. Wśród roślin w ogrodzie prowansalskim nie może zabraknąć takich ziół, jak:  tymianek, bazylię, oregano, rozmaryn, bazylia, majeranek, cząber, mięta i szałwię. Wspomniane zioła doskonale wyglądają w  dużych ceramicznych/ glinianych donicach postawionych na schodach altany lub domu. Warto także posadzić takie krzewy jak: jałowiec, bukszpan i cis.

Ogród prowansalski lubi różnorodność w dodatkach. To idealny styl ogrodu dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne na swoim kawałku zieleni, a chcą mieć miejsce do relaksu i odpoczynku. Zaletą ogrodu prowansalskiego są niskie koszty urządzania ogrodu. Dodatki typu: donice, karmiki, stoliki nie muszą być fabrycznie nowe – ważne jest to, aby miały w sobie sielską duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *