Porady

Małe i brązowe robaki w domu – co to może być?

Pojawienie się insektów w domu, nawet tych niewielkich, dla wielu osób jest powodem do niepokoju. Nie ma co ukrywać – robaki budzą w większości ludzi lęk, obrzydzenie, a nawet paniczny strach. Niestety, bardzo często problemem jest już sama identyfikacja insektów. A tymczasem, aby skutecznie móc walczyć z robakami w domu, trzeba wiedzieć, czym tak w ogóle są. Małe i brązowe robaki w domu to różnego rodzaju szkodniki, z którymi trzeba walczyć za wszelką cenę, a których pozbycie się może być bardzo trudne.

Prusaki

Prusaki to owady, które posiadają dość mocno wydłużone ciało, mocno zwężające się na końcach. Jest ono silnie spłaszczone – dzięki czemu prusaki posiadają możliwość przeciskania się przez nawet najmniejsze szczeliny. 

Owady te są brązowego koloru, a już na pierwszy rzut oka można zauważyż ich długie i wyjątkowo ruchliwe czułki. To właśnie dzięki czułkom prusaki są w stanie poruszać się w otoczeniu, pozostając w ciągłym ruchu. W wielu osobach strach budzi fakt, że prusaki posiadają skrzydła. Tymczasem można się uspokoić – owady nie wykorzystują ich do latania – mogą okazać się one jedynie pomocne w przypadku upadku z dużej wysokości, kiedy prusak się nimi asekuruje. Cechą charakterystyczną prusaków są także dość mocno rozbudowane odnóża wyposażone w widoczne pazurki. Dzięki nim prusaki mogą wspinać się bez żadnych problemów nawet po najbardziej gładkich powierzchniach, takich jak naścienne kafelki.

Warto zastanowić się, gdzie można spotkać małe i brązowe robaki w domu. Prusaki najczęściej bytują w ogrzewanych, ciepłych pomieszczeniach. Często pojawiają się w blokach mieszkalnych, gdzie mają dostęp do dużej ilości odpadów spożywczych i wody.

Wielu ludzi zastanawia się, czy prusaki są szkodliwe? Niestety, owady te mogą przenosić różnego rodzaju zarazki i choroby, a to z racji tego, że często bytują w brudnych, zanieczyszczonych odpadami miejscach. Kiedy pojawiają się w mieszkaniu, za wszelką cenę próbują dostać się do pożywienia, toteż mogą zanieczyszczać je różnego rodzaju drobnoustrojami. Człowiek, który spożyje jedzenie, na którym pojawiły się prusaki, może dość mocno się zatruć, a nawet zarazić cholerą lub gruźlicą.

Żywiak chlebowiec

To szkodnik, który w Polsce występuje bardzo pospolicie i często pojawia się w mieszkaniach i domach. Jego ciało przybiera barwę brązowo-pomarańczową lub też brązowo-czerwoną. 

Czytaj także:  Besco wanny - odkryj doskonały wybór dla Twojej łazienki 

Charakterystyczną cechą tego insekta są porastające jego ciało żółte włoski. Żywiak chlebowiec posiada długie czułki, na które składają się dość mocno zaznaczone człony. Owad dorasta do 5 mm, jest więc stosunkowo niewielki. Żywiak chlebowiec posiada dość mocno rozbudowane skrzydła i często z nich korzysta – dzięki temu może wlatywać do domów i mieszkań przez otwarte okna.  

Żywiak chlebowiec chętnie bytuje w pomieszczeniach ogrzewanych i zamkniętych – dlatego najczęściej można spotkać go w mieszkaniach, domach, a także obiektach użyteczności publicznej. Jest owadem szkodliwym choćby z tego względu, że lubuje się w drewnie. Zjada drewniane elementy wyposażenia domu, elementy konstrukcyjne wykonane z drewna, a także meble. Poza tym nie pogardzi tapetami, odzieżą, tapicerką, dywanami, a nawet pościelą. Niestety, równie chętnie częstuje się produktami kuchennymi, takimi jak cynamon, kasze, ryż, mieszanki przypraw, kawa, herbata, mąka czy cukier.

Miazgowiec parkietowiec

To niewielkich rozmiarów robak, który mierzy około 5 mm. Jego cechą charakterystyczną jest dość wydłużony kształt oraz ciało z wyraźnie wyodrębnioną głową oraz podłużnymi prążkami na odwłoku. Miazgowiec jest dość mocno owłosiony, oraz posiada duże, podzielone na segmenty czułki. Miazgowiec parkietowiec to szkodnik, który przede wszystkim żywi się drewnem. 

Jeśli w domu pojawiły się dorosłe osobniki, trzeba niezwłocznie przyjrzeć się kondycji drewnianych elementów wyposażenia domu Jeśli można dopatrzyć się w nich niewielkich dziurek, jest to oznaka, że drewno zostało już zaatakowane. Miazgowiec chętnie bytuje w miejscach, w których temperatura utrzymuje się w granicach 17-23 stopnie. Miazgowiec parkietowiec to szkodnik, którego warto pozbyć się z domu za wszelką cenę, choćby dlatego, że może kompletnie zniszczyć zaatakowane elementy drewniane. Uwielbia drewno dębowe i jesionowe – to właśnie z niego często wykonuje się kosztowne elementy wyposażenia domu – parkiety, boazerie, balustrady okna i schody.

Czytaj także:  Gniazda elektryczne - czym się kierować przy wyborze do nowego domu?

Pluskwy

Osoby, który zauważyły małe i brązowe robaki w domu, powinny zastanowić się, czy przypadkiem nie są to pluskwy. Niestety, są to owady, które rozprzestrzeniają się z ogromną łatwością, przez co wyjątkowo ciężko pozbyć się ich z domu. Odnóża pluskwy posiadają niewielkie haczyki, dzięki którym robaki przyczepiają się do ludzkich ubrań i pościeli. Ciało pluskwy mierzy około 5 mm długości, jest dość mocno spłaszczone i owalne. Pluskwa staje się bardziej okrągła, kiedy pożywi się krwią. Posiada trzy pary dość jasnych odnóży.

Pluskwy należą do typowo ludzkich pasożytów, które jednak nie pogardzą także krwią innych ssaków – na przykład zwierząt domowych. Spotkać można je w ogrzewanych pomieszczeniach, w których przybywa na co dzień dużo osób. Pluskwy mogą zasiedlać także tapicerowane meble, które występują w środkach komunikacji publicznej, a także hotelach, akademikach, teatrach i kinach.

Osoby, które podejrzewają, że w ich domu mogły pojawić się pluskwy, przede wszystkim powinny sprawdzić okolice swojego łóżka. Pluskwa zazwyczaj chowa się w szczelinach i zagłębieniach materaca, pomiędzy materacem a stelażem lub przy brzegach łóżka. Insekt ten najczęściej nie oddala się od łóżka na więcej niż 2 – 3 m.

Wiele osób zastanawia się, czy pluskwy są szkodliwe. Otóż, te małe i brązowe robaki w domu nie przenoszą żadnych chorób, jednak chętnie gryzą ludzi, pozostawiając po sobie mocno swędzący, opuchnięty i czerwony bąbel, podobny nieco do ukłucia komara. U części osób pogryzionych przez pluskwy mogą pojawić się reakcje alergiczne, czasem bardzo intensywne.

Jak zwalczać małe i brązowe robaki w domu?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że metody zwalczania insektów w domu będą uzależnione od ich gatunku. Szkodniki spożywcze można zwalczać, wyrzucając zakażone nimi jedzenie. Z racji tego, że niektóre owady składają jaja w produktach spożywczych, trzeba nie tylko je wyrzucić, ale także dokładnie wyczyścić, przewietrzyć i umyć wszystkie szafki z jedzeniem. 

Czytaj także:  Co siejemy w czerwcu? Czerwcowe rośliny

W przypadku szkodników, które żywią się drewnianymi elementami, warto zastosować profesjonalne środki chemiczne. Domowe sposoby nie zawsze na nie działają, a zbyt długie zwlekanie może zakończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem drewna. Jeśli chodzi o pluskwy, które żywią się ludzką krwią, zwyczajnie sprzątanie to za mało, żeby się ich pozbyć. Niestety, zainfekowane nimi kanapy, łóżka i materace najlepiej jest zwyczajnie wyrzucić i wymienić na nowe, a następnie zastosować w pomieszczeniach specjalne środki chemiczne na pluskwy. Jeśli walka z nimi okaże się nieskuteczna, ostatnią deską ratunku mogą być usługi profesjonalnej firmy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *