DekoracjePorady

Jak wybielić szyszki i do czego można je stosować?

Osoby, których pasją jest rękodzieło, bardzo często w swoich pracach wykorzystują dary lasu. Wystarczy przejść się na spacer, by znaleźć liście, gałęzie, kasztany, żołędzie oraz szyszki, z których można wykonać naprawdę niesamowite dekoracje. Szyszki są naprawdę piękne, niezależnie od ich gatunku i wielkości. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że leśne szyszki świeżo po znalezieniu niekoniecznie nadają się do wykonywania z nich różnego rodzaju ozdób. Warto poddać je w podstawowej obróbce, która nada im niesamowitego, dekoracyjnego wyglądu. Jak wybielić szyszki?

Jak umyć i wybielić szyszki?

Leśne szyszki charakteryzują się przepięknym kształtem, jednak nie ma co ukrywać – te znalezione w lesie zazwyczaj są zwyczajnie brudne. W ich środku pełno jest różnego rodzaju zanieczyszczeń – ziemi, piachu, skrawków liści. We wnętrzu szyszek znaleźć można także niepożądanych gości – różnego rodzaju insekty i pająki. Dlatego też od razu po przeniesieniu szyszek do domu należy dokładnie je wyczyścić i umyć.

Wystarczy swojej leśne zbiory wrzucić do miski i umyć je pod bieżącą wodą – najlepiej pod prysznicem. Po usunięciu większych zanieczyszczeń szynki warto namoczyć w wodzie z niewielką ilością octu. Wszystko dlatego, że ocet stanowi ekologiczny i skuteczny detergent. W takiej kąpieli szyszki powinny pozostać przez co najmniej pół godziny. Po tym czasie można wyjąć je z wody.

W tym momencie wiele osób jest zaskoczonych – szyszki pod wpływem wilgoci zamykają się i tracą wiele ze swojego dekoracyjnego wyglądu. Na szczęście wystarczy poddać je działaniu ciepła, by ponownie się rozwinęły.

Pierwszym rozwiązaniem jest włożenie szyszek do piekarnika ustawionego na najniższą możliwą temperaturę. Powinny pozostać tam przed maksymalnie półtora godziny. Absolutnie nie wolno ich przesuszyć – w takiej sytuacji szyszki zaczną się kruszyć i nie będą nadawać się do dekoracji. Aby namoczone szyszki otworzyły się, można również umieścić je bezpośrednio przy kaloryferze i na bieżąco kontrolować Ich stan.

Czytaj także:  Małe robaki w domu na ścianie - czy trzeba się ich bać?

Dla wielu osób na tym właśnie kończy się przygotowanie szyszek do wykonywania ozdób. Niemniej jednak, chociaż takie surowe, brązowe szyszki bez wątpienia mają swój urok, wiele osób woli, kiedy są one znacznie jaśniejsze. Jak wybielić szyszki?

Jak dodać szyszkom dekoracyjnego charakteru?

Naturalne szyszki, nawet te bardzo dokładnie umyte, charakteryzują się dość matowym wykończeniem. Aby nadać im pięknego połysku można polakierować je bezbarwnym lakierem – najwygodniejszy będzie ten w sprayu. Osoby, które do dekoracji potrzebują jasnych, niemal białych szyszek, często zadają pytanie – jak wybielić szyszki? Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jak najbardziej możliwe, jednak wymaga nieco zachodu.

Wystarczy zajrzeć na portale z poradami dla osób zajmujących się rękodziełem, by przekonać się, że wybielanie szyszek wbrew pozorom jest bardzo popularną czynnością.  

Osoby, którym zależy na delikatnym, niezbyt rzucającym się w oczy efekcie końcowym wybielania, mogą wymieszać wybielacz z wodą w proporcjach 1 do 1. Do powstałej mikstury wystarczy włożyć szyszki na co najmniej dobę i czekać na efekty.

Jeśli jednak efektem wybielania mają być mocno rozjaśnione, praktycznie białe szyszki, lepiej zrezygnować z dodawania wody do wybielacza. Warto zanurzyć szyszki w samym detergencie – wcale nie musi być to produkt z najwyższej półki cenowej. Ilość wybielacza oraz wielkość pojemnika, w którym zostaną zamoczone szyszki, zależeć będzie od ich ilości. Im więcej szyszek, tym większy powinien być pojemnik i tym więcej potrzeba będzie wybielacza. 

Szyszki nie muszą być zamoczone w całości – kiedy zamkną się szyszki znajdujące się na samym dole, w pojemniku zrobi się znacznie luźniej i wszystkie znajdą się pod powierzchnią wybielacza. Z racji tego, że szyszki są dość lekkie i wypływają na powierzchnię, dobrze jest obciążyć je z wierzchu kawałkiem drewnianej deski. Po zabezpieczeniu pojemnika szyszki powinny pozostać w wybielaczu przez co najmniej dobę. Trzeba pamiętać o tym, że preparat charakteryzuje się dość nieprzyjemnym, intensywnym zapachem, dlaczego pojemnik z szyszkami dobrze jest wynieść na zewnątrz. Koniecznie musi znajdować się poza zasięgiem dzieci. 

Jak postępować z szyszkami po rozjaśnieniu?

Po upływie doby można zacząć wyjmować szyszki z pojemnika – warto pamiętać o zabezpieczeniu rąk gumowymi rękawicami, a powierzchnię, na którą wykładane będą szyszki, wyłożyć grubą warstwą papierowych ręczników. Bezpośrednio po wyciągnięciu z wybielacza szyszki nie prezentują się zbyt interesująco – są zamknięte i daleko im do dekoracyjnego wyglądu. Po wyciągnięciu z wybielacza trzeba koniecznie przepłukać je w czystej wodzie, aby pozbyć się resztek detergentu i nieprzyjemnego zapachu. Po tym zabiegu można ułożyć je w pobliżu kaloryfera i poczekać, aż ponownie się otworzą. Z racji wcześniejszego stosowania detergentu nie jest polecane ich suszenie w piekarniku – dlatego, że w miejscu tym przygotowuje się żywność.

Czytaj także:  Małe i brązowe robaki w domu - co to może być?

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak wybielić szyszki, wcale nie jest taka trudna. Efekt końcowy jest bardzo interesujący – szyszki nie posiadają jednolitego zabarwienia – niektóre są lekko rude, niektóre szarawe, inne mają z kolei praktycznie czysto biały kolor. Osoby, którym zależy na niemalże idealnie białych szyszkach, mogą rozważyć ponowne zanurzenie ich w wybielaczu. Niemniej jednak, efektem tego zabiegu może być uszkodzenie i rozwarstwianie się szyszek.

Na sam koniec trzeba podkreślić, że ponowne użycie wybielacza, w którym moczyły się szyszki – choćby do wybielania kolejnej partii szyszek – nie ma sensu. Preparat traci całą swoją moc i należy zwyczajnie go wylać.

Jak wybielić szyszki i do czego je wykorzystać?

Wiedząc już, jak wybielić szyszki, pora zastanowić się, do czego w ogóle można je wykorzystać. Otóż są one na tyle atrakcyjne same w sobie, że wystarczy włożyć je do wysokiego, szklanego wazonu, by uzyskać niebanalną dekorację. Aby dodać jej charakteru, można oświetlić ją przy pomocy niewielkich światełek LED. Po dekoracje wykonane z szyszek najczęściej sięga się w okresie Bożego Narodzenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pełniły one rolę dekoracji całorocznej.

Wybielone szyszki mogą stać się przedmiotem wspólnej, rodzinnej zabawy. Wystarczy usiąść przy stole wspólnie z dziećmi i dekorować szyszki przy pomocy cekinów, wstążek, farb i innych tego typu materiałów. Można przyrządzić z nich niepowtarzalne i oryginalne ozdoby choinkowe, których nie będzie miał nikt inny. Z szyszek można przygotować również różnego rodzaju stroiki, świeczniki, wieńce, stroiki na drzwi oraz niewielkie choinki. Osoby, którym zależy na wyjątkowo dekoracyjnym efekcie, mogą powierzchnię szyszek pokryć złotą lub srebrną barwą o przepięknym połysku.

Jedno jest pewne – szyszki po odpowiednim przygotowaniu stanowią bardzo interesujący i oryginalny element dekoracyjny, który z chęcią wykorzystują miłośnicy rękodzieła. Nic dziwnego – są łatwo dostępne, naturalne i pięknie pachną. To naprawdę wyjątkowa dekoracja, która czeka na odnalezienie w każdym lesie.

Czytaj także:  Oświetlenie Doskonałe: Jak Tworzyć Atmosferę za Pomocą Światła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *