Porady

Gniazda elektryczne – czym się kierować przy wyborze do nowego domu?

Gniazda elektryczne - czym się kierować przy wyborze do nowego domu?
Gniazda elektryczne - czym się kierować przy wyborze do nowego domu?

Każdy z nas korzysta z wielu urządzeń zasilanych elektrycznie. Do korzystania z kuchenki elektrycznej, pralki, zmywarki, czy w celu naładowania telefonu komórkowego musimy mieć źródło prądu. Instalacja elektryczna obecna jest w każdym budynku – domu, bloku, czy miejscach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szpitale, a także w siedzibach firm prywatnych.

Kiedy i jak zaplanować rozprowadzenie kabli oraz gniazdek elektrycznych? Przeczytaj, czym się kierować i jakie cechy produktów brać pod uwagę.

Jak zaplanować gniazda elektryczne w domu?

Gniazdka elektryczne dzielimy na natynkowe i podtynkowe. Te drugie są wbudowane w ścianę. Jasne jest więc, że plan instalacji elektrycznej musi powstać jeszcze zanim zacznie się stawiać dom. Jeśli chcemy, żeby były one rozmieszczone jak najkorzystniej, konieczne będzie zaplanowanie aranżacji wnętrz. Szczególnie ważne jest to w kuchni, gdzie mamy wiele sprzętów, których działanie uzależnione jest od prądu. Także wygląd łazienki trzeba zaplanować wcześniej, bo wielu elementów armatury nie przeniesiemy bez dużego remontu.

Dobrze zaprojektowany układ gniazd elektrycznych da w przyszłości więcej możliwości przestawiania sprzętów i mebli. Należy przy tym pamiętać nie tylko o wygodzie, ale i bezpieczeństwie – gniazdko lepiej założyć w miejscu, w którym nie ma ryzyka zachlapania. Kontakt z wodą może stanowić zagrożenie, którego łatwo jest uniknąć.

Pamiętajmy, że ważne jest umiejscowienie gniazd względem każdej płaszczyzny – zarówno na odpowiedniej szerokości ściany, jak i wysokości.

Gdzie umieścić gniazdo elektryczne?

Żeby było praktyczne, ale też estetyczne gniazdo zakłada się tak, żeby było jak najbliżej sprzętu. Lepiej prezentują się gniazda umieszczane nisko, przy podłodze. Są doskonałe w przypadku urządzeń z krótkim kablem umiejscowionym w dolnej części obudowy. Dzięki temu nie rzucają się w oczy i nie szpecą wnętrza.

Wybieramy wielkość gniazdek elektrycznych

Kiedy już ustaliliśmy, gdzie mają znaleźć się gniazdka elektryczne, możemy przejść do wyboru konkretnego produktu. Na tym etapie bierze się pod uwagę zapotrzebowanie na ilość wejść. Jeśli w małej odległości od siebie stoją różne sprzęty na prąd, to lepiej wybrać gniazdo podwójne albo większe, aby podłączyć wszystko bez przedłużacza. W nowych domach często zakłada się gniazda podwójne w każdym pomieszczeniu używanym na co dzień (kuchni, łazience, salonie i sypialni). Lepiej bowiem, kiedy jedna wtyczka jest nieużywana, niż kiedy jej brakuje. Zbyt małe gniazdko elektryczne wymaga używania przedłużacza, a to może być niewygodne. Gniazdo pojedyncze częściej spotyka się w kotłowni (np. przy piecu, który bardzo rzadko się przestawia, a w jego pobliżu nie ma nic innego).

Wygląd gniazdka ma znaczenie

Wybór gniazdek nie może ograniczać się do użyteczności. Choć ta cecha jest niewątpliwie najważniejsza, to walory estetyczne także mają znaczenie. Szczególnie jeśli w ofercie na gniazda elektryczne znajduje się duży wybór przedmiotów o jednakowym zastosowaniu.

Zarówno gniazda pojedyncze, jak i podwójne mogą mieć różny kolor obudowy. Do ich wykonania może być użyty różny materiał. Jedynym ograniczeniem jest nieprzewodzenie prądu. W zależności od tego, jak wygląda wnętrze, możemy wybrać gniazdka elektryczne w klasycznym białym kolorze, ale dostępne są też złoto, srebro, brąz czy czerń.

Do wykonania ramki używa się natomiast: szkło, tytan czy stal. Wszystkie one gwarantują trwałość i piękny wygląd. Wysoka jakość wykonania nie tylko pozwala długo nie zmieniać gniazdka, ale też czyni z niego ozdobę wnętrza.

Nowoczesne gniazda elektryczne dla bezpieczeństwa w domu

Nieuważne korzystanie z gniazda elektrycznego może być niebezpieczne, dlatego warto wybierać takie, które minimalizują ryzyko. Zarówno gniazda pojedyncze, jak i podwójne z uziemieniem są lepsze niż bez niego. Uziemienie zmniejsza ryzyko 'kopnięcia przez prąd’. Wtedy trzeba jednak zwracać uwagę na to, jakie wtyczki mają nasze urządzenia. Obecnie urządzenia na prąd są dostosowane do gniazd z uziemieniem, ale w przypadku starszych może pojawić się problem.

Dzisiejsi klienci mają też dodatkowe potrzeby, dlatego w asortymencie z gniazdkami znajdziemy produkty inteligentne, za których pomocą będąc w pracy lub podróży sprawdzimy, czy wyłączyliśmy żelazko. Są one proste w użytku, a bezpieczeństwo zwiększa się znacząco. A jeśli nie chcemy stosować aż tak nowatorskich technologii, ale chcemy być bezpieczni, to warto postawić na wkłady gniazda elektrycznego z osłoną. Z nimi unikniemy ryzyka zalania, a także zabezpieczymy dzieci, które mogą zainteresować się otworami pod napięciem. Jeśli w domu nie ma maluchów, to takie rozwiązanie nadal będzie doskonałe w kuchni czy łazience.

Dlaczego moc gniazda jest istotna?

Każde urządzenie potrzebuje innego natężenia prądu, aby jego silnik działał, a akumulator ładuje się najlepiej, kiedy dostarczamy mu dość dużo energii. Dlatego trzeba zwracać uwagę na moc. W domach najczęściej zakłada się gniazda 230V. Taka ilość prądu wystarczy do uruchomienia sprzętów codziennych i nie będzie stanowic ryzyka dla silnika. Będzie to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne i najbezpieczniejsze. Gniazda tej mocy mogą być pojedyncze i podwójne. Najczęściej mają też uziemienie. Każdy więc znajdzie idealny produkt dla siebie.