Czerwiec to prawie lato. Ulubiony miesiąc dzieci i młodzieży, ponieważ zaczynają się wakacje. Jest ciepło, bardzo przyjemnie. To idealny czas na relaks w ogrodzie i prace ogrodowe. Przydomowy lub działkowy ogród jest pięknie zielony i wspaniale chroni przed upałem. Czerwiec to czas grillowania w ogrodzie, odkrywania nowych smaków, opalania na leżaku, hamaku lub kocu. Jednak ogrodnik musi pamiętać, że to także czas wytężonych w przydomowej oazie zieleni, ponieważ ogród bez zaangażowania człowieka marnieje. Zanim nadejdzie lato, trzeba zadbać o rośliny.
Czerwiec – bogactwo owoców
Im bliżej do lata, tym więcej plonów, tym więcej pojawia się świeżych warzyw i owoców, co cieszy podniebienia właścicieli. W czerwcu rozpoczynają się zbiory truskawek, czereśni, poziomek, a także agrestu, porzeczek i malin- już można robić z nich przetwory, koktajle, ciasta i jeść na surowo. To odpowiednia pora na przerzedzenie winorośli i wycięcie słabych odrostów korzeniowych malin. Można już zbierać: kapustę, brokuł, kalafior oraz buraki, cebula, kalarepa, szpinak, fasola i bób. Czerwiec to także miesiąc wysiewu. Co siać w czerwcu? Kwiaty, warzywa i zioła.
Kwiaty kwitnące w czerwcu
Czerwiec to miesiąc przełomowy między wiosną, a latem. Ogród staje się kwiatowym dywanem.
Kwiaty kwitnące w czerwcu to:
- begonia stale kwitnąca,
- cynia wytworna,
- mak lekarski,
- nagietek,
- groszek pachnący,
- lobelia, szałwia,
- różne odmiany niecierpka,
- niezapominajka,
- lila,
- bratki,
- stokrotka, naparstnica,
- dzwonek ogrodowy.
Byliny kwitnące w czerwcu to: aster, bodziszek, chaber, dzwonek karpacki, kilka odmian goździków, kocimiętka, łubin, macierzanka, piwonia, serduszka, zawilec i wiele innych roślin.
Jakie kwiaty sadzimy w czerwcu?
Panuje powszechna opinia, że w czerwcu, to raczej czeka się na zbiory niż sadzić kwiaty lub warzywa. To błędne przekonanie. Czerwiec to znakomita pora na sadzenie niektórych kwiatów. Jakie kwiaty sadzić w czerwcu? Do wyboru jest wiele gatunków, np.: sasanki, orliki, smagliczki, goździki, niezapominajki, bratki, łupin. W czerwcu dobrze jest przyciąć krzewy, które zakwitły wiosną i pousuwać przekwitłe kwiatostany.
Warzywa, które można sadzić w czerwcu
Wielu początkujących ogrodników ma wątpliwości, co do tego, jakie warzywa można siać w czerwcu? Obowiązuje jedna zasada -muszą być to warzywa, które lubią ciepło. W przypadku niektórych warzyw trzeba brać pod uwagę konkretne dni miesiąca. Kabaczek i cukinię można siać tylko do 15 czerwca. W pierwszym tygodniu czerwca wysiewa się: kukurydzę i okrę. Wśród warzyw, które siejemy w czerwcu, są:
- buraki ćwikłowe,
- fasola szparagowa,
- koper.
Sałata łodygowa, koper i endywia to warzywa, jakie sadzimy w czerwcu (w ostatnim tygodniu miesiąca).
Podlewanie – najważniejszy zabieg pielęgnacyjny
W czerwcu zdarzają się upały i susze. Warzywa i kwiaty, jakie sadzimy w czerwcu i rośliny, które już kwitną, mogą w takiej sytuacji nie mieć optymalnych warunków do rozwoju. Dlatego trzeba pamiętać, że podstawową czynnością w czerwcowym ogrodzie, jest podlewanie roślin. Należy to robić rano lub wieczorem.
Podlewanie w godzinach popołudniowych przynosi więcej szkód niż pożytku, ponieważ może doprowadzić do poparzenia liści przez promienie słońca. Lepsze są rzadsze, ale obfitsze podlewania niż częste i krótkie. W czerwcu żywopłoty rosną bardzo szybko, więc to dobry moment na ich przycięcie.
Warto też kontrolować wszystkie rośliny pod kątem obecności szkodników, np.: mszyc, pędziorków i bezmuszlowych ślimaków. Jeżeli nieproszeni goście pojawią się na roślinach, to konieczne jest natychmiastowe podjęcie walki z tymi szybko mnożącymi się i niszczącymi rośliny szkodnikami.
Czerwiec to miesiąc, w którym bez względu na pogodę, sporo czasu spędza się na świeżym powietrzu, najchętniej w ogrodzie. Grillowanie, leżakowanie, przyjęcia w ogrodzie, zabawy z dziećmi i zwierzętami, to znakomita okazja, aby obserwować efekty swojej pracy i cieszyć się pięknymi, zadbanymi roślinami. Praca w ogrodzie jest polecaną formą aktywnego odpoczynku.