Porady

Co siejemy w czerwcu? Czerwcowe rośliny

Co siejemy w czerwcu Czerwcowe rośliny
Co siejemy w czerwcu Czerwcowe rośliny

Czerwiec to prawie lato. Ulubiony miesiąc dzieci i młodzieży, ponieważ zaczynają się wakacje. Jest ciepło, bardzo przyjemnie. To idealny czas na relaks w ogrodzie i prace ogrodowe. Przydomowy lub działkowy ogród jest pięknie zielony i wspaniale chroni przed upałem. Czerwiec to czas grillowania w ogrodzie, odkrywania nowych smaków, opalania na leżaku, hamaku lub kocu. Jednak ogrodnik musi pamiętać, że to także czas wytężonych w przydomowej oazie zieleni, ponieważ ogród bez zaangażowania człowieka marnieje. Zanim nadejdzie lato, trzeba zadbać o rośliny.

Czerwiec – bogactwo owoców

Im bliżej do lata, tym więcej plonów, tym więcej  pojawia się świeżych warzyw i owoców, co cieszy podniebienia właścicieli. W czerwcu rozpoczynają się zbiory truskawek, czereśni, poziomek, a także agrestu, porzeczek i malin- już można robić z nich przetwory, koktajle, ciasta i jeść na surowo. To odpowiednia pora na przerzedzenie winorośli i wycięcie  słabych odrostów korzeniowych malin.  Można już zbierać: kapustę, brokuł, kalafior oraz buraki, cebula, kalarepa, szpinak, fasola i bób.  Czerwiec to także miesiąc wysiewu. Co siać w czerwcu? Kwiaty, warzywa i zioła.

Kwiaty kwitnące w czerwcu

Czerwiec to miesiąc przełomowy między wiosną, a latem. Ogród staje się kwiatowym dywanem.

Kwiaty kwitnące w czerwcu to:

 • begonia stale kwitnąca,
 • cynia wytworna,
 • mak lekarski,
 • nagietek,
 • groszek pachnący,
 • lobelia, szałwia,
 • różne odmiany niecierpka,
 • niezapominajka,
 • lila,
 • bratki,
 • stokrotka, naparstnica,
 • dzwonek ogrodowy.

Byliny kwitnące w czerwcu to: aster, bodziszek, chaber, dzwonek karpacki, kilka odmian goździków, kocimiętka, łubin, macierzanka, piwonia, serduszka, zawilec i wiele innych roślin.

Jakie kwiaty sadzimy w czerwcu?

Panuje powszechna opinia,  że w czerwcu, to raczej czeka się na zbiory niż sadzić kwiaty lub warzywa. To błędne przekonanie. Czerwiec to znakomita pora na sadzenie niektórych kwiatów. Jakie kwiaty sadzić w czerwcu? Do wyboru jest wiele gatunków, np.:  sasanki, orliki, smagliczki, goździki,  niezapominajki, bratki, łupin. W czerwcu dobrze jest przyciąć  krzewy, które zakwitły wiosną  i pousuwać przekwitłe kwiatostany.

Warzywa, które można sadzić w czerwcu

Wielu początkujących ogrodników ma wątpliwości, co do tego, jakie warzywa można siać w czerwcu? Obowiązuje jedna  zasada -muszą być to warzywa, które lubią ciepło. W przypadku niektórych warzyw trzeba brać pod uwagę konkretne dni miesiąca. Kabaczek i cukinię można siać tylko do 15 czerwca. W pierwszym tygodniu czerwca wysiewa się: kukurydzę i okrę. Wśród warzyw, które siejemy w czerwcu, są:

 • buraki ćwikłowe,
 • fasola szparagowa,
 • koper. 

Sałata łodygowa, koper i endywia to warzywa, jakie sadzimy w czerwcu (w ostatnim tygodniu miesiąca).

Podlewanie – najważniejszy zabieg pielęgnacyjny

W czerwcu zdarzają się upały i susze. Warzywa i kwiaty, jakie sadzimy w czerwcu i rośliny, które już kwitną, mogą w takiej sytuacji nie mieć optymalnych warunków do rozwoju. Dlatego trzeba pamiętać, że podstawową czynnością w czerwcowym ogrodzie, jest podlewanie roślin. Należy to robić rano lub wieczorem.

Podlewanie w godzinach popołudniowych przynosi więcej szkód niż pożytku, ponieważ może doprowadzić do poparzenia liści przez promienie słońca. Lepsze są rzadsze, ale obfitsze podlewania niż częste i krótkie.  W czerwcu żywopłoty rosną bardzo szybko, więc to dobry moment na ich przycięcie.

Warto też kontrolować wszystkie rośliny pod kątem obecności szkodników, np.: mszyc, pędziorków i bezmuszlowych ślimaków. Jeżeli nieproszeni goście pojawią się na roślinach, to konieczne jest natychmiastowe podjęcie walki z tymi szybko mnożącymi się i niszczącymi rośliny szkodnikami.

Czerwiec to miesiąc, w którym bez względu na pogodę, sporo czasu spędza się na świeżym powietrzu,  najchętniej w ogrodzie. Grillowanie, leżakowanie, przyjęcia w ogrodzie, zabawy z dziećmi i zwierzętami, to znakomita okazja, aby obserwować efekty swojej pracy i cieszyć się pięknymi, zadbanymi roślinami. Praca w ogrodzie jest polecaną formą aktywnego odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *