Porady

Cieknie woda z klimatyzacji – co robić?

Cieknie woda z klimatyzacji – co robić
Cieknie woda z klimatyzacji – co robić

Upały są trudne do zniesienia dla dzieci i osób z chorobami serca i układu oddechowego, cukrzyków i seniorów.  Nawet zdrowi ludzie mają czasami dość skwaru lejącego się z nieba. Najlepszą ochroną przed upałem i przegrzanym powietrzem w domu jest klimatyzacja – cudowne urządzenie, które poprawia jakość powietrza – filtruje go z alergenów i bakterii. Jednak nawet najnowocześniejsze urządzenie z wieloma funkcjami może ulec awarii. Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się w przypadku braku regularnego oczyszczania klimatyzacji, jest kapiąca woda.

„Rosa” na klimatyzacji

Klimatyzacja  może pokrywać się drobnymi kropelkami wody, które wyglądają jak rosa. Jest to zjawisko naturalne, które i tak wzbudza niepokój o  prawidłowe działanie klimatyzacji. Jego obecność  wynika z  prawa fizyki. Kropelki wody pojawiają się w wyniku różnicy temperatur, jaka zachodzi podczas pracy klimatyzatora. Krótko mówiąc – zimny czujnik chłodniczy znajduje się w ruchu i odnotowuje różnicę ciepła między temperaturą panującą na zewnątrz, a temperaturą  otoczenia, w którym czujnik krąży. Takim zjawiskiem nie należy się specjalnie martwić, choć zawsze można wezwać serwis, który sprawdzi „lejącą się wodę”. Faktycznym  problemem jest wyciek z klimatyzacji.

Woda z klimatyzacji

Woda wyciekająca z jednostki wewnętrznej, umieszczonej w pomieszczeniu klimatyzowanym świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu urządzenia. Jest to alarm i daje, który nakazuje   natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań naprawczych. Klimatyzator schładza powietrze, ale także je osusza. Skraplająca się para wodna zostaje odprowadzana do tzw. tacy ociekowej, skąd z kolei jest przekazywana do kanalizacji.  Problem z wyciekiem z klimatyzacji zaczyna się, kiedy system odpływu jest niedrożny. Woda nie zostaje bowiem odprowadzona, tylko zbiera się w tacy, i po jakimś  zaczyna wylewać się na zewnątrz urządzenia. Kapiąca woda może  spowodować bardzo  poważną awarię.

Przyczyny nagromadzenia się wody w klimatyzacji

Serwisanci powyższych urządzeń wyróżniają dwie przyczyny „wody z klimatyzacji”. Pierwszą z nich jest nagromadzenie nieczystości i brudu, który zapycha kanaliki odpływowe i uniemożliwia na przepływ wody.  Naprawa zwykle sprowadza się do rozkręcenia urządzenia, dokładnego wyczyszczenia i dezynfekcji. Aby zapobiec takiej  niespodziance,  należy czyścić urządzenie przynajmniej raz w roku. Cieknącą woda z klimatyzacji może być skutkiem błędu w montażu i wadliwie wykonanego systemu odpływowego. Tutaj samo czyszczenie urządzenia może  nie być wystarczające i trzeba wezwać  na pomoc fachowca.

Fachowiec, a nie samodzielna naprawa

Wiele osób uważa się za złote rączki i twierdzi, że nie ma awarii, z którą sobie nie poradzą. Pewność siebie i swoich umiejętności, to na pewno dobra cecha  charakteru, ale są w życiu sytuacje, że może zgubić człowieka. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne to nie zabawki, tylko bardzo skomplikowane przedmioty. W przypadku zauważenia wycieku z klimatyzacji nie należy podejmować żadnych skomplikowanych działań na własną rękę. Jeżeli po oczyszczeniu klimatyzacji woda cieknie, to jedyne, co można zrobić, to wyłączyć urządzenie, zadzwonić po serwis i czekać spokojnie na przyjazd fachowców, którzy wiedzą co robić i mają doświadczenie  w tego typu naprawach. Specjaliści ocenią przyczynę problemów i naprawią sprzęt. Przyczyn wyciekania wody z klimatyzacji może być kilka, dlatego lepiej, żeby właściciel zaufał serwisowi i sam niczego w środku urządzenia nie dotykał.

Systemy klimatyzacji instalowane są bardzo popularne, instalowane zarówno w domach, jak i mieszkaniach, biurach, szkołach, urzędach, sklepach, galeriach handlowych, kawiarniach, restauracjach, gabinetach lekarskich, szpitalach, przedszkolach, kościołach, itd. Instaluje się je wszędzie tam, gdzie ich obecność urządzenia chłodniczego  może ułatwić ludziom funkcjonowanie w upalne dni. Klimatyzacja musi być co pewien czas sprawdzana. Wtedy można wcześniej zauważyć wszelkie nieprawidłowości, co ma duże znaczenie w zapobieganiu awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *