Porady

Kalendarz ogrodnika 2021 – marzec, kwiecień, maj

Kalendarz ogrodnika 2021 - marzec, kwiecień, maj
Kalendarz ogrodnika 2021 - marzec, kwiecień, maj

W ogrodzie przez cały rok są do wykonania jakieś prace. Rośliny mają przecież swój cykl życia, który wiąże się pracami pielęgnacyjnymi, przygotowaniem gleby, itp. Aby ogród był prawdziwym miejscem relaksu, musi być uprawiany według określonych reguł, z uwzględnieniem warunków pogodowych w poszczególnych porach roku.  Tajemnice pomaga zgłębić kalendarz ogrodniczy, który w przystępny sposób objaśnia zasady uprawy roślin i wykonywania innych czynności ogrodowych.

Co i kiedy sadzić?

Aby uzyskać piękne i zdrowe rośliny, trzeba je posadzić we właściwym dla gatunku terminie i zapewnić im odpowiednie warunki. Każdy gatunek ma swoje wymagania, więc ogrodnik z mniejszym doświadczeniem może łatwo popełnić błąd. Aby uniknąć przykrych sytuacji i straty sadzonki, warto kierować się poradami kalendarza ogrodnika, który zawiera sprawdzone informacje na temat: kiedy i co sadzić. W czerwcu można sadzić: nagietki, niezapominajki, bratki, stokrotki, groszek pachnący, orliki, rogownice, ubiorki, mydlnice, goździki pierzaste. Z warzyw kalendarz ogrodnika czerwiec radzi wysiewać: sałatę, buraka ćwikłowego,  fasolę szparagową, cukinię, kukurydzę, kabaczek. Z kolei jesienią można posadzić: czosnek, szachownicę,  przebiśniegi,  hiacynty, tulipany, narcyzy.

Cenne porady ogrodnicze

Kwestia wysiewania roślin, to tylko jedna z wielu porad, które można przeczytać w kalendarzu ogrodnika. W życiu miłośnika ogrodu bywają sytuacje, kiedy orientuje się, że z roślinami dzieje się złego – zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby. Nawet wieloletnim, odpornym na mrozy drzewom, takim jak tuja, zdarza się zachorować.  Kalendarz ogrodnika podaje informację, że przyczynami brązowienia tui są: grzyby, przymarzanie, brak wody, mocz zwierząt i szkodniki. Aby zapobiegać podobnym sytuacjom, należy zadbać o glebę i jej odczyn pH. Dla tui i innych iglaków idealny odczyn to  4,5 a 5,5 pH. Nie wolno podlewać tui wodą chlorowaną.

Kalendarz ogrodnika na luty

Wbrew powszechnej luty nie jest miesiącem wolności od pracy ogrodowych. Kalendarz ogrodnika luty wymienia wiele prac, które powinny być wykonane w omawianym czasie. Prace w ogrodzie w lutym to odśnieżanie drzew i ścieżek, rozbijanie skorupy śniegu zalegającej na trawniku, terenach uprawnych. To  także świetny czas na  sprawdzenie stanu ogrodzenia i ochrony roślin. Powoli zaczynamy prace, które pozwolą wybudzić nam już niebawem ogród ze snu zimowego. Luty to moment, w którym można dokonać przycięcia  krzewów owocowych m.in. porzeczek, malin, agrestu (pędy skracamy mniej więcej o 1/3).

Czytaj także:  Spiżarnia pod schodami – przestrzeń, która zmienia Twoje podejście do jedzenia

Przycinaniem drzew owocowych TO zadanie  na  przełom marca i kwietnia. Z krzewów usuwa się uschnięte i połamane gałązki. Zaleca się odcinanie  pędów, które się ze sobą krzyżują lub rosną do środka krzewu. Luty to także moment, w którym przygotowuje się rozsady wczesnych warzyw i ziół.

Kalendarz ogrodnika na marzec

W marcu zwykle topnieje śnieg i rozpoczyna się czas intensywnych prac w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika marzec przypomina, że kiedy pojawiają się cieplejsze promienie słońca i ptaki zaczynają śpiewać, to można przejść do pierwszego siewu roślin. Początek marca stoi jeszcze pod znakiem przymrozków- rośliny trzeba okryć agrowłókniną. Pod tunelem foliowym można wysiewać nasiona: rzodkiewki, marchwi, szpinaku, pora, sałaty masłowej oraz kopru.

W drugiej połowie marca zaczyna się wysiew:

  • pomidorów,
  • papryki,
  • bakłażana.

Pod koniec marca do gruntu sieje się:

  • rzodkiewkę,
  • szpinak,
  • groch,
  • bób,
  • jarmuż,
  • pasternak.

Z kwiatów w marcu, warto posiać astry, goździki, aksamitkę, szałwię i lewkonię. Nadchodząca wiosna i pierwsze cieplejsze dni dodają dodatkowej motywacji do pracy w ogrodzie. Człowiek ma dość zimy i chce jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Kalendarz ogrodniczy to kompendium wiedzy o ogrodnictwie, przekazanej w prostej formie. Właściciel ogrodu znajdzie w nim porady dotyczące urządzania swojej zielonej oazy, pozna sekrety pielęgnacji roślin i dzięki szczegółowym wskazówkom nauczy się wykonywania zabiegów na roślinach, np.: przycinania drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *