Podręcznik Projektanta

Telewizor pod schodami i inne pomysły na aranżację przestrzeni pod schodami

Schody stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego wielopoziomowego mieszkania lub piętrowego domu. Dzięki nim można wygodnie i szybko przemieszczać się pomiędzy piętrami. Pomimo tego, że schody potrafią być prawdziwą ozdobą wnętrza, to jednak często zabierają cenną przestrzeń. Wiele osób ma problem z rozsądnym zagospodarowaniem miejsca pod schodami – warto jednak pamiętać o tym, że pozostawianie go pustego nie ma najmniejszego sensu. Osoby, które chcą zagospodarować wolną przestrzeń pod schodami, powinny poznać kilka interesujących propozycji, takich jak telewizor pod schodami.

Telewizor pod schodami

Ci, którzy nie wyobrażają sobie domowego salonu bez telewizora, powinni rozważyć umieszczenie go pod schodami. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli wnęka pod schodami jest odpowiednio wysoka i obszerna. Na szczęście nowoczesne telewizory to bardzo zgrabne modele z płaskim ekranem, które bez żadnego problemu można powiesić w dowolnym miejscu na ścianie. Wieszając telewizor pod schodami trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, by został umieszczony on w miejscu, które gwarantuje jego bezpieczne i komfortowe oglądanie. 

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, by telewizor został powieszony na odpowiedniej wysokości – jeśli wnęka pod schodami to umożliwia. Umieszczenie telewizora zbyt nisko lub za wysoko sprawia, że widz musi przybrać dość niewygodną pozycję podczas oglądania, co zdecydowanie nie sprzyja relaksowi. Nieodpowiednia lokalizacja odbiornika może stać się przyczyną bóli pleców, ramion, kręgosłupa i szyi. Uznaje się, że telewizor pod schodami najlepiej powiesić jest w odległości 100 – 140 cm od podłogi – jest to uzależnione od wymiaru przekątnej ekranu. Złota zasada jest taka, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się mniej więcej na poziomie ludzkiego wzroku.

Planując powiesić telewizor pod schodami trzeba również wziąć pod uwagę dystans pomiędzy telewizją a ekranem. Uznaje się, że odległość między kanapą a telewizorem powinna być dwa razy większa niż szerokość ekranu. Niemniej jednak duże znaczenie ma także rozdzielczość odbiornika. 

Miejsce do przechowywania rzeczy

Osoby, dla których telewizor pod schodami nie jest najlepszym rozwiązaniem, mogą wolną przestrzeń zaaranżować jako miejsce do przechowywania różnego rodzaju rzeczy. Dobrym pomysłem jest wykonanie na wymiar pojemnej szafy na ubrania, która zajmie całe wolne miejsce i pozwoli uzyskać wygodną przestrzeń do przechowywania obuwia i ubrań. Taką ukrytą szafę można wyposażyć zarówno w zwyczajne półki, jak i drążek na koszule oraz wygodne szuflady. Garderoba pod schodami to doskonałe rozwiązanie do przechowywania sezonowej odzieży, która w danym czasie nie jest potrzebna. Aby nie przytłoczyć zbyt wnętrza, szafę pod schodami dobrze jest wykończyć prostymi frontami z bezuchwytowym systemem.

Kącik do czytania pod schodami

Niektórym osobom telewizor pod schodami może wydawać się marnowaniem cennej przestrzeni. Miłośnicy dobrej literatury mogą zaaranżować w tym miejscu przytulne miejsce do czytania ulubionych książek. 

Wystarczy pod schodami umieścić odpowiednio dobrane oświetlenie, wygodny fotel oraz niewielkie regały z książkami i dekoracjami. Aby zapewnić sobie maksymalną wygodę, obok fotela można umieścić niewielkich rozmiarów stolik – idealny na kubek z gorącym napojem. Takie zaciszne miejsce pozwala odprężyć się po męczącym dniu i odpocząć od domowego zgiełku. Kącik do czytania pod schodami to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które lubią zatracić się w lekturze i stracić poczucie czasu.

Kącik kwiatowy pod schodami

Wiele osób nie wyobraża sobie domowych wnętrz bez gęstej, zielonej i bujnej roślinności. Dlatego doskonałym pomysłem jest ustawienie kwiatów pod schodami w celu zagospodarowania wolnej przestrzeni. Rośliny stanowią nie tylko piękną dekorację wnętrza, ale także wprowadzają do niego ciepłą, domową i przytulną atmosferę. Z racji tego, że wysokość wnęki pod schodami zwiększa się w miarę tego, jak schody pną się w górę, kwiaty mogą być różnej wysokości. Trzeba jednak pamiętać o tym, by we wnęce pod schodami umieścić wyłącznie takie rośliny, które nie potrzebują dużej ilości światła słonecznego.

A może kominek pod schodami?

Telewizor pod schodami nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Niektórzy wolą spędzać swój wolny czas siedząc przed kominkiem ze szklanką ciepłego napoju w ręce. Jeśli w pobliżu schodów w ścianie znajduje się szyb wentylacyjny, w przestrzeni pod schodami bez żadnego problemu można zbudować kominek. 

Jeśli schody graniczą z domową strefą relaksu, to kominek jest doskonałym rozwiązaniem, które wprowadzi do wnętrza nieco romantycznego nastroju i ciepłej atmosfery. Dodatkowo – kominek może służyć do ogrzewania pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w porze zimowej.

Dodatkowa przestrzeń do pracy

W niewielkich domach i mieszkaniach każda przestrzeń jest bardzo cenna. Jeśli w domu brakuje miejsca do pracy, wolną przestrzeń pod schodami można zaaranżować na niewielki gabinet. Wystarczy umieścić w niej niewielkich rozmiarów biurko, wygodny fotel oraz odpowiednio dobrane oświetlenie, by stworzyć perfekcyjną przestrzeń do wykonywania obowiązków służbowych. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w przypadku osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera, pracując zdalnie. Jeśli metraż przestrzeni pod schodami na to pozwala, na ścianach można zawiesić półki, na których będzie można przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy.

Miejsce do zabawy dla dzieci

Wszyscy rodzice małych dzieci załamują ręce nad tym, że zabawki znajdują się praktycznie wszędzie. Bardzo często zagracają one domowy salon, wprowadzając do niego chaos i bałagan. Wolna przestrzeń pod schodami może okazać się prawdziwym zbawieniem w takiej sytuacji. Można urządzić w niej miejsce do zabawy dla najmłodszych. Wystarczy wyposażyć przestrzeń w półki na zabawki oraz miękki dywanik, na którym dziecko bez przeszkód będzie mogło oddać się ulubionym zajęciom. Co ciekawe, przestrzeń pod schodami można całkowicie zabudować, tworząc dla dzieci przytulną kryjówkę do przechowywania ich skarbów. Dzięki takiej aranżacji można zaprowadzić w domowym salonie ład i porządek.

Telewizor pod schodami czy miejsce do przechowywania rowerów?

Osoby, którym telewizor pod schodami wydaje się niezbyt dobrym rozwiązaniem, a jednocześnie są wielbicielami jazdy na rowerze, mogą wolne miejsce wykorzystać do przechowywania swoich jednośladów. Warto podkreślić, że w sezonie zimowym rower powinno przechowywać się w ciepłym i suchym miejscu, tak aby bez żadnych uszkodzeń dotrwał do wiosny. 

Ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem są specjalne wieszaki na rowery, dzięki którym pojazdy można umieścić na ścianie. Doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania jest umieszczenie ich w wolnym miejscu pod schodami. Pod stopniami schodów można zamontować specjalne mocowania, specjalnie dla rowerów.

Jak widać, istnieje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, jeśli chodzi o zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod schodami. Wnęka pod schodami może być dość trudna do zagospodarowania ze względu na nieregularne kształty. Niemniej jednak tę przestrzeń da się wykorzystać twórczo i praktycznie – w zależności od oczekiwań i potrzeb domowników.

Exit mobile version